''שינוי עצום ביחס מדינות העולם לישראל''

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין השתתפו הערב (ראשון) באירוע לציון 100 שנים להולדתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר ז"ל.

נתניהו אמר בנאומו כי מטרת הטרור הערבי לא תושג ומדינת ישראל תמשיך לפרוח ולהתפתח. התקווה הזו, לדבריו, אינה נובעת מאשליות אלא מעוצמה שתביא את אויבינו להכרה שאינם יכולים לנו. ''הניסיון להסביר את הטרור כנובע מהתסכול של הפלסטינים אינו נכון", הדגיש.

ראש הממשלה ציין כי לצד העוינות לישראל שבוקעת בעיקר מאיגודים בינלאומיים שונים, מתרחש שינוי עצום שלא היה בעבר עם התקרבות של מדינות רבות לישראל בגלל העוצמה הצבאית שהיא מפעילה נגד הטרור וכן בזכות העוצמה הטכנולוגית שמתפתחת בישראל, מתחום החקלאות ועד הסייבר. בין היתר מנה ראש הממשלה את הודו, ארגנטינה ומדינות באפריקה.

הנשיא ראובן ריבלין

נשיא המדינה ריבלין אמר באירוע כי "שמיר היה נאמן לעקרונותיו ועם זאת הלך בין הטיפות, נכון לפשרות הפוליטיות ההכרחיות כל כך להשגת המטרה. והמטרה הייתה תמיד, ומעל הכל, הבטחת שלומה וביטחונה של מדינת ישראל. לא לעוד שנה, לא לעוד עשור, הבטחת שלומה של מדינת ישראל לדור ולדורות".

ראש מרכז מורשת בגין, הרצל מקוב, ששימש כראש לשכתו של שמיר בעת כהונתו כראש ממשלה, אמר כי "אין בין ראשי הממשלה שכיהנו בישראל ואני מעז לקבוע שגם בין מנהיגים בעולם, מנהיג שעשה כל כך מעט כדי לזכות בכהונה הרמה.

''וכאשר שמיר מילא את תפקידו הוא ראה בו פיקדון המופקד בידיו כדי לשרת את עם ישראל ולא ירושה שמגיעה לו. איפיון נוסף למנהיגותו ונכונותו להתחלק בהנהגה מתוך אמונה בכוחה של האחדות וכדי לשתף את כל הכוחות בהשגת טובת האומה. לי העבודה במחיצתו הייתה בית ספר מרתק שאת לקחיו אני מנסה ליישם בחיי ובעבודתי''.