"להוציא את נושא איכות הסביבה מחוץ לפוליטיקה"

בדיון שהתקיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, דרש ראש המועצה האזורית שומרון ממי שמייצג את הריבון ביו"ש לאכוף את החוק בעצמו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' באדר תשע"ו

ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, בראשות ח"כ דודי אמסלם ערכה הבוקר (שני) דיון מיוחד בנוגע לאי חיבור מחנות צה"ל למערכות ביוב. 

בדיון השתתפו יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ אורי מקלב, ח"כ מיקי זוהר, ח"כ נורית קורן, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ונציגי משרד הביטחון, צה"ל, המנהל האזרחי, איגוד המים ועוד.

לפי הנתונים שהוצגו לוועדה על ידי המועצה האזורית שומרון כ-17 בסיסים ברחבי יו"ש אינם מחוברים למערכות ביוב והדבר פוגע קשות בטבע, בבעלי החיים הרבים החיים באזור. וגורמים לזיהום מקורות המים של ישראל שכן נחלי השומרון היושבים על ההר לא מכירים בקו הירוק וזורמים לשפלה אל מקורות המים ומי התהום.

"יש כאן מסר שלא מתקבל על הדעת", אמר ראש המועצה האזורית שומרון, "הריבון האחראי מבחינת ביטחונית אך גם מבחינה אזרחית לא אוכף את הדרישות שהוא דורש מאתנו. אני כראש רשות מחויב בחיבור למטש"ים ומתן פתרונות ביוב, אחרת אני חשוף לקנסות וכתבי אישום. אני מצפה ממשרד הביטחון לכבד את החוק ולהוציא את איכות הסביבה מוויכוחים פוליטיים. בסופו של דבר מדובר בעניין תקציבי וסדר עדיפויות. מעבר לפגיעה הישירה באזור עצמו, זה משליך גם על איכות המים ואיכות הסביבה של אזור המרכז כולו".  

במהלך הדיון, ציינו נציגי הצבא ומשרד הביטחון כי המצב הינו כך לא רק ביהודה ושומרון: "יש ביוב שזורם בבסיסי צה"ל ביהודה ושומרון ויש ביוב שזורם בבסיסים בכל הארץ ויש פערים שאנחנו צריכים לטפל בהם".  

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם, שערך סיור במועצת שומרון, סיכם "צה"ל הוא הריבון בשטח. הוא צריך קודם כל לטפל בעצמו. לא יעלה על הדעת שהכנסת תשפוך את השפכים ותגיד אין תקציב ומצד שני יידרשו מהתושבים כן לאכוף את החוק".

עוד הוסיף ח"כ אמסלם כי יישובים ומושבים ברחבי הארץ מחויבים על פי חוק לתת פתרונות ביוב ולשם כך משקיעים תקציבים, לוקחים הלוואות כבדות אשר מוטלות בסופות של דבר על האזרח כדי לעמוד בדרישת החוק: "זה מצב הזוי. יש לזה גם משקל איך האזרחים תופסים את צה"ל ואת משרד הביטחון".