שלמה מור יוסף
שלמה מור יוסף צילום: פלאש 90

קצבאות הביטוח הלאומי שלנו יהיו נתונות בסכנה החל משנת 2048, אם הממשלה לא תקפיד להעביר את חובה למוסד. כך הזהיר היום (שני) מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי הפרופ' שלמה בן יוסף, בוועדה לביקורת המדינה בכנסת.

יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד)  ציינה כי המוסד לביטוח לאומי שאמור להוות רשת ביטחון סוציאלית של מדינת ישראל נמצא בחוב, וכי "האיתנות הפיננסית שלו מוטלת בספק". היא הזהירה כי האוצר לא מציע תכנית מלאה להתמודדות עם הסכנה, ופוצצה את הדיון בגללה היעדרות נציגי אגף התקציבים.

פרופ' מור יוסף הדגיש כי המדינה לקחה על עצמה מחויבות של ארבעה מיליארד ש"ח, דבר ששיפר את התלות הפיננסית אך העביר את הבעיה מ-2002 ל-2048. לדבריו "אנו נמצאים במצב בו אם לא נעשה דבר - בשנת 2048 נקרוס".

יצוין, כי דברים דומים נאמרו גם בשנת 2013. בדו"ח שפורסם באותם ימים הביטוח הלאומי נאמר כי התשלומים לציבור צפויים לגדול בקצב מהיר יותר מהתקבולים, והביטוח הלאומי יימצא במצב גרעוני.

נציגי המבקר ציינו כי ניהול החוב הממשלתי כולל ניהול של מצבת החוב ושל גיוסי חוב שוטפים לצורך מימון מלא או חלקי של הגירעון בתקציב המדינה ולצורך מימון פירעון הקרן של חובות המגיעים לפירעון.

החוב מנוהל על ידי יחידת ניהול החוב הממשלתי בחטיבת המימון והאשראי באגף החשב הכללי במשרד האוצר, והיא מסתייעת בחברת הביטוח ענבל, כאשר בסוף 2014 עמד החוב הממשלתי על כ-715.8 מיליארד ש"ח; משקל החוב בתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) יורד בשנים האחרונות, ובסוף 2014 היה כ-65.9%. בסוף 2014 עמדה ההתחייבות של הממשלה למוסד לביטוח לאומי על כ-180.4 מיליארד ש"ח (ההתחייבות אינה חלק מהחוב).

מרבית גיוסי החוב נעשים באמצעות הנפקת איגרות חוב, ותקציב תשלום החוב ופירעון אג"ח לביטוח הלאומי בחוק התקציב לשנת 2014 היה כ-96.9 מיליארד ש"ח. תקציב תשלומי הריבית על החוב היה השלישי בגודלו בתקציב הרגיל בחוק התקציב הדו-שנתי לשנים 2014-2013 ועמד על כ-41.7 מיליארד ש"ח ב-2014.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו