ח"כ אמסלם: צה''ל מצפצף על החוק

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח''כ אמסלם:
המדינה מאלצת כל ישוב לקחת הלוואות ולהשית עלויות עצומות על התושבים כדי לשלם על ביוב.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' באדר תשע"ו

ח"כ אמסלם: צה''ל מצפצף על החוק-ערוץ 7
ח"כ דוד אמסלם
אלירן אהרון

עבור בסיסים של צה"ל המחוברים לרשת הביוב של יישובים שכנים, משרד הביטחון משלם אגרת ביוב למועצה, עבור בסיסים שאינן מחוברים למערכת הביוב כלל, משרד הביטחון לא משלם אגרת ביוב.

כך התברר בדיון היום (שני) בוועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דודי אמסלם, על אי חיבור מחנות צה"ל ביו"ש לביוב. "הרצחת וגם ירשת?", שאל יו"ר הוועדה את ראש יחידת תשתיות במשרד הביטחון, איתן ארם, "אם כשאתה לא מחובר אתה לא משלם, אז אין לך ממש אינטרס להתחבר לרשת הביוב".

אמסלם נזף גם במנהל אגף משק המים במשרד התשתיות שאמר שאין לו מה להוסיף לדיון. "אתה לא קשור? מה המשרד שלך עושה? מה התפקיד שלך? מדובר פה בנזק למי תהום שעלותו גבוהה בהרבה מעלות ההשקעה הנדרשת לתשתיות. אנחנו עוד נשלם את מחיר המחדל.

''אני מבקש תוך חודש וחצי לקבל דו"ח שיכלול מיפוי כל בעיות הביוב בבסיסי צה"ל ותוכנית עבודה רב שנתית לביצוע. דיון נוסף יתקיים בעוד 4 חודשים. זה על גבול החוצפה של המדינה. אם היה מדובר במפעל או במועצה אזורית קורסת, הם היו מקבלים קנסות ומועמדים לדין", טען ח''כ אמסלם.

ברוך נגר מרשות המים אמר כי "ברור שמי השפכים נכנסים למי התהום אבל אנו עדיין לא יודעים איפה זה בא לידי ביטוי. כרגע אנחנו לא מתעסקים עם הצבא. אנחנו כרשות המים רואים את האיום המרכזי בשכנים הפלשתינים ובחלק קטן של ההתיישבות".

ליאוניד מריאכין, גם הוא נציג רשות המים, אמר בדיון "איפה שאנחנו מפתחים תשתית חדשה, עושים את כל המאמצים שבסיסי צה"ל יתחברו. לאחרונה בסיס בית חורון התחבר".

"אתם מתערבים ישירות מול רשות מזהמת? יש לכם סנקציות?" שאל אמסלם. מריאכין השיב: "יש שיתוף פעולה עם משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. אנו פועלים דרך תאגידי המים והביוב, כולל אישור תקציבים. יש לנו סמכויות די רחבות, כולל קנסות". אמסלם תהה "גם ביו"ש?" וברוך נגר ענה ''רק בתחום המדינה. ביו''ש אנחנו משתפים פעולה עם קמ"ט הגנת הסביבה".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר כי "הריבון האחראי על האכיפה לא מכבד את הדרישות שהוא דורש מאתנו. אנחנו משקיעים עשרות מיליונים לחיבור למט"שים. הקמנו 22 תחנות שאיבה. המצב אבסורדי. בתקופה שארדן היה השר להגנת הסביבה התקבלה החלטה לחבר את כל בסיסי צה"ל לביוב. בתוך הקו הירוק יש אבא ואמא אבל שר הביטחון אז, אהוד ברק, החליט על החרגת בסיסי צה"ל ביו"ש".

איתן ארם ממשרד הביטחון אמר כי "ב-2010 פורטה רשימה שכללה בסיסים ביו"ש. הקריטריונים ביו"ש לא שונים מבתוך הקו הירוק. שיקולים סביבתיים. צריך לטפל בכל הביוב אבל יש סדרי עדיפויות. באלון מורה מקימים תחנת שאיבה – 2 מיליון. בחטמ"ר שומרון 10 מיליון, 8 חיבור למועצה ושניים תשתית פנימית".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם העיר כי "המדינה מאלצת כמעט בכל ישוב לקחת הלוואות ולהשית עלויות עצומות על התושבים. לא תאמין מה משלמים מושבים עניים לאגרת ביוב. בא צה"ל הגדול עם תקציב של 60 מיליארד והוא מותר לו לצפצף על החוק. אם היית מושב היית מועמד לדין אתמול".