מהחומה בסין לכותל המערבי

חמש בנות, צאצאיות של הקהילה היהודית העתיקה בקאיפנג שבסין, עלו היום (שני) לישראל ביוזמת ארגון "שבי ישראל".

יו"ר הארגון מיכאל פרוינד פעל כדי שהצעירות יקבלו ממשרד הפנים אשרת כניסה לצורך לימודי עברית והכנה לגיור בירושלים.

 הבנות – גאו וייווי, יאו טינג, לי ג'ינג, לי יואן ולי שנג'ין, למדו בשנים האחרונות עברית ויהדות בסין ועם נחיתתן בישראל הן נסעו ישירות לכותל המערבי לתפילת הודיה.

צילום: לורה בן דוד

אבותיהם של צאצאי הקהילה בסין היו סוחרים יהודיים מפרס או עיראק, שהגיעו במאה השמינית והתשיעית לקאיפנג - אז בירת סין - בדרך המשי. בימי הביניים מנתה הקהילה כ-5,000 איש ובית-הכנסת המרכזי של העיר נבנה כבר בשנת 1163.

באמצע המאה ה-19, בעקבות התבוללות ועוני, החליטו אחרוני יהודי הקהילה למכור את בניין בית הכנסת ואת כתבי היד העתיקים למיסיונרים נוצרים. אף על פי כן, חלק מהמשפחות שמרו על זהותן עד היום, וצאצאיהן מרגישים קשר לזהותם ושורשיהם היהודים, זאת למרות הקושי המיוחד לשמר זהות זו במשטר הקומוניסטי.

העולות מסין עם מייקל פרוינד צילום: לורה בן דוד

"צאצאי היהודים של קאיפנג הם החוט האנושי שמחבר בין סין לבין העם היהודי", אמר מיכאל פרוינד. "לאחר מאות שנים של התבוללות, מספר גדל והולך של יהודי קאיפנג החלו בשנים האחרונות לחזור לשורשיהם ולאמץ בחזרה את זהותם היהודית", סיפר.

לדבריו "מדובר בחמש צעירות שנחושות להצטרף לעם היהודי ולהפוך לאזרחיות גאות של מדינת ישראל, ואנו שמחים וגאים לסייע להן להגשים את חלומן".

חמש הבנות ילמדו במדרשת נשמת בירושלים, שם ילמדו בין היתר עברית ויעברו הכנה לקראת גיור על ידי הרבנות הראשית לישראל. עם השלמת תהליך הגיור, הן יהפכו לאזרחיות ישראליות לכל דבר.

"להיות חלק מהעם היהודי הוא כבוד גדול עבורי, בגלל המורשת העשירה והחוכמה הרבה שטמונה בדת היהודית", אמרה לי ג'ינג אשר בביקור קצר קודם שלה בישראל לפני מספר שנים הניחה פתק בכותל שבו ביקשה להגשים את חלומה לעלות ישראל. "עכשיו תפילתי נענתה", הוסיפה.

הפעם האחרונה שבה הצליח ארגון ''שבי ישראל'' להעלות לישראל קבוצה של יהודים סינים מקאיפנג הייתה בשנת 2009, כאשר שבעה צעירים מהקהילה הגיעו לישראל וכיום הם אזרחים ישראלים לכל דבר.

"הקהילה בקאיפנג מונה כיום כ-1,000 איש, ואף שיהודי קאיפנג כבר התבוללו כמעט לחלוטין ונטמעו באוכלוסייה המקומית לפני מאתיים שנה, המשיכו צאצאיהם לשמור על מספר מנהגים יהודיים", סיכם פרוינד, יו"ר הארגון. "בשנים אחרונות החלו רבים מבני הקהילה לחפש את שורשיהם היהודים - בעיקר בזכות האינטרנט שמאפשר גישה למידע על יהדות ועל ישראל שקודם לא היו יכולים להשיג".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו