אברהם נגוסה
אברהם נגוסה צילום: אלירן אהרון

למרות החלטת הממשלה להעלות את שארית יהודי אתיופיה, התברר היום (שני) בישיבה משותפת של ועדת הפנים וועדת העלייה והקליטה כי ביצוע ההחלטה מתעכב – וכלל לא ברור לכמה זמן. הסיבה: אין תקציב.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), תקף את עמדת פקידי משרד ראש הממשלה בעניין ואמר כי "הממשלה מחליטה בלי כונוה לבצע. ישראבלוף מראש.

"לפני כשלושה חודשים החליטה הממשלה להביא את שארית יהדות אתיופיה, והקימה לצורך כך צוות עם משרד הפנים והסוכנות, שיגיש המלצותיו בתוך חודשיים. הממשלה החליטה כי תחילת העלאתם תתבצע תוך שלושה חודשים מהחלטת הממשלה – ותימשך חמש שנים. לפיכך, בעוד שבועיים צריכה להתחיל הטסת העולים הראשונים. תמיד עלו יהודים לארץ למרות שלא היה לממשלה כסף. פתאום, אצל עולי אתיופיה, הממשלה מתנה זאת במימון מלא", אמר אמסלם.

אהוד פראוור, נציג ראש הממשלה, השיב כי בגלל התקציב הנדרש לביצוע ההחלטה היא תיכלל בדיוני התקציב ולא תבוצע בינתיים. "התחייבות תקציביות לשנים הבאות מחייבות פינוי מקורות תקציביים. היקף התקציב, כ-2.2 מיליארד ₪ להעלאת כתשעת-אלפי איש, הובא לידיעת כל הגורמים הבכירים, ועיקר התקציב יושקע במענקי-משכנתאות לעולים''.

פראוור הדגיש כי ''לאחר בדיקה שללנו את האפשרות לקליטה ישירה. אי אפשר להגיד שהפקידות אטומה כי פקידים רבים הם אלו שאפשרו את העליות מאתיופיה בשנים האחרונות".

יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) טען כי "פראוור טועה ומטעה, הוא משתמש בשיטת הפחדה כלפי קובעי-המדיניות ומצא תירוץ כדי לסגור את שערי העליה. הצוות התבקש להגיש תכנית לעליה ולא שום-דבר אחר. פראוור החליט לבדו ויצר קומבינה, ללא שום סמכות חוקית וללא תום-לב".

ח''כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) הוסיף כי נציגי הקהילה לחצו על הממשלה וההחלטה התקבלה בגלל לחץ זה, "אם רוצים שההחלטה תתבצע חייבים למצוא לה מקור תקציבי".

לדברי נשיא הוועד לשארית יהדות אתיופיה, מאיר שמגר, השליטה בתקציבים העתידיים היא בידי הממשלה, וכשהיא החליטה על העלאת שארית יהדות אתיופיה הייתה ברורה גם ההתנהלות התקציבית.

יצחק מולא, חבר מטה המאבק, הזהיר כי "אותנו לא מעניינים הבעיות התקציביות שפראוור מנסה ליצר. הוא רק מנסה לעכב את העליה שחיי אדם תלויים בה. ממחר נתחיל בהפגנות – כולל מול בתיהם הפרטיים של הפקידים המעכבים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו