אושר: מאסר ל"כהן דת" שינצל מטופל

ההצעה אוסרת על קיום יחסים בין בעל סמכות רוחנית או מי שנחזה ככזה ובין מי שנזקק לסיועו, גם אם ישנה לכאורה "הסכמה".

חזקי ברוך , כ"א באדר תשע"ו

ועדת חוקה
ועדת חוקה
צילום: חזקי עזרא

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (שלישי) לקריאה ראשונה את הצעת חוק העונשין של חברות הכנסת מיכל רוזין, עליזה לביא ורחל עזריה.

הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק העונשין, ולהרחיב את העבירות של בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום, כך שיכללו בנוסח החוק גם מעשים שנעשו במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת או אדם הידוע בציבור או מי שמציג את עצמו כבעל סגולות מיוחדות.

על פי הצעת החוק, כהן דת העושה באדם שמלאו לו שמונה עשרה שנים מעשה מגונה - דינו מאסר שלוש שנים.

יוזמת הצעת החוק ח"כ מיכל רוזין אמרה, "כמי שבאה ממרכזי הסיוע לנשים, אני מכירה את התופעה מהשטח. אנו מקבלות פניות רבות מנשים שמוצאות את עצמן מנוצלות במה שנראה אף להן כהסכמה. אולם מדובר בתלות נפשית. לעיתים התלות מאוד עמוקה, ולכן ההסכמה אינה חופשית. להצעת החוק יש מסר בהעלאת המודעות הציבורית. אנו מבקשות לקבוע את הנורמה של הסכמה, כך שיחסים בין גברים לנשים יהיו בהסכמה מלאה ללא תלול או ניצול מכל סוג שהוא".

ח"כ עליזה לביא אף היא מיוזמות ההצעה הוסיפה, "כשהייתי חברה בארגון קולך, לא חשבתי שאגיע למקום שנזדקק לתקן את החוק בנושא בעלי סמכות רוחנית. לצערי, הניצול נעשה לעיתים ע"י מתחזים למנהיגים רוחניים בשם תורת ישראל. צריך לתת הגנה לאותן נשים, שהן לעיתים אף נשים דתיות, כיון שהניצול בא במקום של אמונה. אין לאף אחד סמכות להשתמש בידע ההלכתי שלו כדי לפגוע בנשים".

ח"כ רחל עזריה ציינה כי "אין אפוטרופוס לעריות. הנושא מאוד חשוב ביהדות. כנשים דתיות, אנו צריכות לשים את הנושא בראש סדר העדיפויות שלנו".

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי הדגיש, "אנו מחוקקים חוקים לא כדי להעניש, אלא כדי להרתיע מפני קיומם של מעשים אסורים".

היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית עו"ד ליאת קליין אמרה, "אנו פוגשות מקרים עצובים של חורבן משפחות. מדובר בנשים שרואות באדם שמנצל את היותו של הפוגע דמות אבהית עבורן. הסכמה כזו אינה הסכמה אמתית. זו אמירה שלנו כחברה, המעשים האלו אסורים. זה לא רק רבנים אלא כל בעל סמכות שמנצל את סמכותו".

נציגת לשכת עורכי הדין עו"ד סוזי עוז-סיני תמכה בהצעת החוק. "המסוכנות הטמונה בסיטואציות אלה גלומה פעמים רבות בכך שאותן נשים אינן מודעות לעובדה כי הינם מנוצלים והורגלו לחיות באופן כזה שבו ירצו את מנהיגם הרוחני".

כאמור, הצעת החוק אושרה להצבעה בקריאה ראשונה.