ברקת היום באירוע ההשקה. לא ניתן לטרור לשתק
ברקת היום באירוע ההשקה. לא ניתן לטרור לשתקצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נלחמים בטרור ועוזרים לעסקים בירושלים. כך הגדיר היום (שלישי) ראש עיריית ירושלים ניר ברקת את מטרת העל של מרתון ווינר ירושלים הקרב ובא.

באירוע השקה מיוחד שהתקיים על גג מרכז נוטרדאם הסמוך לעיר העתיקה, סיפר ברקת על המרתון המסורתי שיתקיים בעיר הבירה זו הפעם השישית ברציפות, למרות ובגלל המצב הביטחוני וגל הטרור שממשיך להכות.

"העובדה כי בשנה בה ירושלים סובלת מגל טרור שברנו את שיא הנרשמים מחו"ל, היא עדות לעוצמתה של ירושלים וליוקרתו הבינלאומית של מרתון ווינר ירושלים", אמר ברקת. בדבריו התייחס ברקת למספר הרצים שהבטיחו את השתתפותם ומגיעים ממגוון מדינות, ביניהן גם ממדינות מוסלמיות כמו מצרים, ירדן וטורקיה. יתר המדינות מהן יגיעו למרתון הייחודי: סמואה, נפאל, הודו, אינדונזיה, איי סיישל, האיטי, גרנדה, בליז, טרנידד וטובגו, מונקו, ג'מייקה, הונג קונג, לוקסמבורג, ארצות הברית, אוסטרליה וניו זילנד, סקנדינביה, בריטניה, ברזיל, סין, רוסיה ועוד עשרות מדינות נוספות. 

לדברי ברקת, "המרתון הוא נדבך מרכזי בחיי התרבות והקהילה בירושלים ומכניס מדי שנה מיליוני שקלים לעיר - סיוע מהותי לבעלי עסקים, מסעדות ומלונות, וודאי בתקופה שכזו".

"לא ניתן למפגעים ולאיומי הטרור לשתק את שגרת חיינו", אמר ברקת, "אני קורא לכולם לבוא ולקחת חלק באירוע המרגש הזה, בין אם בשדרת הרצים ובין אם כחלק הקהל המעודד בצדי הדרך לאורך נופיה ואתריה היפיפיים של ירושלים ולחוות חוויה בלתי נשכחת". 

גם שר התיירות ח"כ יריב לוין התייחס למרתון שנחשב בעולם המרתונים כאחד מהטובים ביותר כשאמר כי "ממש כמו העיר ירושלים עצמה, מרתון ירושלים הוא אירוע ספורט בינלאומי ייחודי, אשר מעורר עניין רב וחושף את ישראל בכלל וירושלים בפרט ברחבי העולם כולו". ח"כ לוין הביע בדבריו תקווה כי המרתון הינו נדבך אחד בדרך להגעתם של עוד אלפיי תיירים נוספים שימשיכו לבוא ולבקר בישראל למרות המצב הביטחוני והסיקור התקשורתי המוטה באמצעי התקשורת הזרים. 

מנכ"ל טוטו ווינר, נותנת החסות העיקרית למרתון המסורתי, איציק לארי, סיפר כי דווקא בשל המצב הביטחוני הקשה השורר בבירה, שם בחרו להמשיך ולממן את המירוץ היוקרתי.  "דווקא לאור המצב הביטחוני, לספורט בחיים בישראל ובירושלים בפרט, יש משמעות הרבה יותר חזקה. הספורט הוא הסממן של השגרה, של החיים שממשיכים למרות הכל ושל תרבות הפנאי שנותנת את הטעם לחיים".

עוד אמר לארי, "אנחנו בטוטו נמשיך לעמוד מאחורי תושבי העיר והעומד בראשה, נמשיך לפתח את הספורט בירושלים ולהעניק לתושביה את האפשרות לעסוק בספורט בכל הרמות וליהנות מהעושר הספורטיבי שהעיר מציעה להם. ללא שום קשר למרכיבים אחרים".

כאמור, מרתון ירושלים נחשב בעיניי רבים כאחד מהמרתונים היפים והטובים בעולם כשייחודו מלבד הריצה בין האתרים העתיקים והקדושים והנופים המרהיבים, גם העליות והירידות בו נחשבות ככאלה בעלות רמת קושי מהגבוהות בעולם. לאורך המרוץ יחלפו הרצים על פני אתריה ההיסטוריים והחשובים של ירושלים, ממשכן הכנסת לתוך העיר העתיקה ולאורך החומות, בריכת הסולטן, משכנות שאננים, הר ציון, המושבה הגרמנית, רחביה, טיילת ארמון הנציב, גבעת התחמושת, גן סאקר, הר הצופים, הר הזיתים ואתרים נוספים.

2,400 רצים שיגיעו ישירות מחו"ל בכדי להשתתף במרתון ועוד עשרות אלפי רצים ישראליים יספקו לעסקים בירושלים הכנסה רבה כשלאורך שנות קיומו הפך המרתון לאבן שואבת לתיירות בינלאומית ולמקור הכנסה מרכזי לעיר ולעסקים בעיר שייהנו מעשרות אלפי אנשים שילונו במלונות, יאכלו במסעדות העיר, יבלו במוסדות התרבות ויכניסו מיליונים לעסקים בעיר.

השנה יכלול המרתון שבעה מקצים שונים, ביניהם: מרוץ מרתון מלא (42.195 ק"מ), מרוץ חצי מרתון (21.1 ק"מ), מרוץ 10 ק"מ, מרוץ עממי למרחק של 5 ק"מ, מרוץ הקהילות למרחק של 800 מטר ומקצה אופני יד של  כ- 16 ק"מ.

מרתון ירושלים מהווה גם פעילות חשובה ומבורכת לעמותות השונות כשאלה מנצלות את המרתון לטובת גיוס תרומות מהרצים השונים למען המטרה הנעלה. גם השנה, בפעם השנייה, יתקיים מקצה מיוחד שיוקדש למשפחות באורך של 1.7 ק"מ, ובו יוכלו המשפחות הרבות לרוץ יחדיו.

פועלים יחד למען תושבי ירושלים
פועלים יחד למען תושבי ירושליםיונתן זינדל, פלאש 90