ח"כ יונה מרצה בפני תלמידי "מקור חיים"
ח"כ יונה מרצה בפני תלמידי "מקור חיים"צילום: דוברות

כ-70 תלמידי הישיבה התיכונית ''מקור חיים'' קיימו היום מפגיש מפתיע עם ח״כ יוסי יונה (המחנה הציוני) בסניף מפלגת העבודה בתל אביב.

יונה הסביר לתלמידים את תפיסת העולם של הימין הכלכלי-קפיטליסטי ואת תפיסת העולם של השמאל הכלכלי-סוציאלי. ״לא תשמעו כאן הרצאה מאוזנת, באתם לשמוע שמאל כלכלי ואני איש שמאל כלכלי״, הבהיר להם חבר הכנסת.

לדבריו, לממשלה יש אחריות על כלל האזרחים ועל כן צריך להעלות את המס על העשירונים הגבוהים כדי להקל על מעמד הביניים והאוכלוסיות המוחלשות.

לשאלתו של אחד התלמידים ״מה האינטרס של המדינה לפגוע בסקטור אחד כדי לעזור לסקטור אחר?״ ענה יונה ״ציונות אולי?! הרי הציונות הדתית מחויבת פעמיים לעקרונות של סוציאל דמוקרטיה. גם מתוקף הציונות וגם מתוקף היהדות״.

יחד עם זאת הדגיש ״אני שמאל כלכלי, לא מתוקף היותי הומניסט, אלא מתוקף היותי ציוני, מתוך מקום לאומי''. לדבריו ״ערכי הצדק החברתי יונקים את התוקף המוסרי שלהם למעלה מ-3000 שנים עם תעודת הזהות הנורמטיבית של העם בשבתו בארץ, בגלותו ובשיבתו אליה.

"אני תמה על הצורך להילחם שוב בימים אלו על יישומם של נורמות ברורות כל כך וצודקות כל כך. על נורמות אלו הסכימו הן הפילוסוף הצרפתי ז'אן-ז'אק רוסו והן הרב קוק״, טען ח"כ יונה. 

הוא לא חסך ביקרת גם מהשמאל הישראלי. ״במהפך 77' השמאל הבורגני בגד לראשונה במדינת הרווחה, הוא העדיף קצת פחות מיסים אישיים מאשר טוב כולל לעם. בגין החברתי לא ענה על ציפיותיהם. בהמשך, אליטת השמאל כבר יכולה היתה לחזור ולהצביע למפלגת העבודה כי גם מפלגת העבודה בגדה במדינת הרווחה.

"עד שהגיעה שנת 2011 ואז כולם הבינו שהדור הקודם בגד בעתיד ילדיו, שאין תקווה, שאין ביטחון תעסוקתי וכל זה תמורת נזיד עדשים של קצת פחות מיסים בשנות התשעים והאלפיים״, אמר.

ח"כ יונה טען כי ״רוב ההתנחלויות נמצאות ברמה סוציולוגיה אקונומית מאד גבוהה, 8-9, זה קצת מסביר את ההזדהות של החברה הדתית לאומית עם עקרונות הקפיטליזם. זה לא צריך להיות כך.

"תפיסת העולם היהודית שמאפיינת אדם דתי, לא צריכה להשתנות בהתאם למצבו הכלכלי. זו התכחשות למסורת היהודית. תפיסת העולם הכלכלית של אדם לא קשורה לשאלה של כמה הוא מרוויח״.

בעניין זה הציג יונה דוגמא ממצוות שמיטה, ״קרוב ללבי המושג היהודי 'שנת השמיטה', החוזרת על עצמה בריטואל קבוע אחת לשבע שנים. אני נוהג לפרש אותה כקריאת השכמה בכל כמה שנים המנערת יחידים וקבוצות מהפריבילגיות שניכסו לעצמם, ומחזירה את הסדר הטוב על כנו. הסדר השוויוני״.