לוחם הלח"י: הפסקנו להילחם בשביל לנצח

ממרום שמונים ושמונה שנותיו רואה עזרא יכין את מדינת ישראל באהבה עזה ובלב בוער.

בראיון מיוחד לערוץ 7 הוא מדבר על ההבנה, כבר בילדותו, שאין ברירה אל להיאבק באויבים, על המלחמה שלא קיימת בטרור, על המאבק בזירה הבינלאומית ועל חברותו במחתרת לח"י.

אחרי שאיבד חברים ומכרים רבים עוד בילדותו ליכין יש מסקנה מאוד ברורה, "מאז שפקחתי עיניי לראשונה כתינוק, אני רואה ושומע שערבים רוצחים יהודים וזה נמשך עד היום. כתינוק ניצלנו בנס מטבח שהיה בשכונת ימין משה ואמא הייתה מתעוררת כל כמה ימים בצווחות וחלומות בלהות".

יכין פורש את הרקע שהביא אותו להבנה שהוא רוצה להצטרף ללחימה במחתרת, "המצב הזה פיתח אצלי את הרצון להילחם. כילד אחי הסביר לי במכבים נלחמו ביוונים בגלל שהם שלטו בישראל ולא אנחנו, הבנתי שצריך שתהיה לנו מדינה וצבא כדי להילחם בערבים כי האנגלים לא יעשו את בשבילנו. וזה הביא לי השאיפה שכשאגדל אלחם למען עם ישראל".

לדבריו המצב היום שונה בתכלית, "היום אני לא רואה לחימה בטרור! עם ישראל לא נלחם בטרור! הם הורגים בנו ואנחנו לא נלחמים. במלחמה הורגים אויב, אבל אנחנו לא עושים את זה. מאז קו בר לב (1968) עם ישראל עם ישראל הפסיק להילחם כדי לנצח. שמנו את הגדר והפסקנו להילחם ומאז רק מתגוננים והודפים את האויבים".

יכין סובר שמי שהביא למצב הם המנהיגים, "הבעיה בהנהגה ורק בהנהגה, העם רוצה להילחם העם מתאכזב כל פעם שקופצים על הפסקת אש".

בניגוד למקובל היום, כי הסכנה העיקרית לקיומה של ישראל מגיע מכיוון איראן ליכין יש תאוריה שונה, "אנחנו צריכים להתגונן מהמצרים הרבה יותר מאשר מהאיראנים, הם יותר קרובים והעם שם שונא אותנו יותר מאשר העם האיראני". לדבריו רק השלטון של המצרי מקורב לישראל מתוך אינטרסים.

ללוחם המחתרת הוותיק יש הצעות כיצד להתמודד עם האויבים, "אנחנו בארצנו והחלטנו לחיות, שידע כל מי שפוגע בנו שהוא וסביבתו ישלמו מחיר. זו ארצנו וכולה ארצנו, ומי שפוגע באיזשהו חלק ממנה או בחלק מעם ישראל - דמו בראשו. אם אתם פוגעים ביהודים באירופה ובגולה, שם אין לנו זכות להתערב. יש להם זכות לשלוט שם ולעשות מה שהם רוצים עם מי שנמצא שם. יהודים רוצים לחיות ולהתגונן - שיבואו לארץ הזו".