ההתנהלות התמוהה של המשטרה בפרשת מני נפתלי

פרקליטת המתלוננת נגד מני נפתלי כמי שהטריד אותה תוהה מדוע אותם חוקרים שחקרו אותו כמתלונן חוקרים אותו כנאשם, ולאן נעלמה התקשורת?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ו

מאוים? מני נפתלי
מאוים? מני נפתלי
צילום: פלאש 90

בשבוע שעבר קיימה המשטרה עימות בין מני נפתלי, אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, לבין המתלוננת נגדו על הטרדה.

על העימות וההתנהלות התמוהה לכאורה של המשטרה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עורכת דינה של המתלוננת, עורכת הדין שרה מרקוביץ', המציגה שורה של תמיהות סביב חקירת הפרשה.

בראשית הדברים נשאלה עו"ד מרקוביץ' אם גם היא חשה שכלי התקשורת השונים אינם מסקרים באותה דבקות את תלונותיה של מרשתה, שכמעט ואינן ידועות לציבור, ואת תלונותיו של מני נפתלי נגד אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו.

במענה מבהירה מרקוביץ' כי היא מעדיפה לדבר על עובדות ולא על תחושות, אך אם קיימות תחושות שכאלה הרי שלכאורה יש להן על מה לסמוך. בדבריה ציינה כי בעיתונות מסוימת כדוגמת 'ישראל היום' ו'מעריב' דווקא היה סיקור, ולעומת זאת בתקשורת האחרת נראה שהדיווחים נעלמו.

"אני לא רוצה להיכנס לזה. זה לא ענייני. אני מתעסקת בתלונה של אישה שאני מכירה שנים רבות ונבדקה על ידי 'מעריב' שלקח אותה למכון הישראלי לפוליגרף והיא נמצאה דוברת אמת".

בדבריה תוהה עו"ד מרקוביץ' מדוע למרות הבטחותיה של המשטרה למתלוננת שלה שהיא תעומת עם מני נפתלי איש לא שב אליה ולא זימן אותה לעימות שכזה במשך תשעה חודשים, עד שהתעורר מחדש העניין התקשורתי בתלונה, על ידי תחקיר של קלמן ליבסקינד ועל ידי ראיון שהעניקה לגלי צה"ל.

עם זאת את הבעייתיות המשמעותית יותר בהתנהלות המשטרה מוצאת מרקוביץ' בכך שאותה מחלקת חקירות המנהלת את החקירה בתלונתו של מני נפתלי היא זו שחוקרת את מני נפתלי כחשוד בתלונה של מרשתה, ואם לא די בכך הרי שלא רק אותה מחלקת חקירות חוקרת בשני המקרים אלא אותם חוקרים ממש מבצעים את שתי החקירות כאשר פעם אחת נמצא בפניהם מני נפתלי כמאשים ופעם אחרת כנחקר.

לדבריה בהחלט יתכן והמציאות הזו גורמת לכך שהציבור, כמו גם עיתונאים, מתבלבלים וסבורים שאם נפתלי יצא זכאי בתלונה נגד בית ראש הממשלה אולי גם בתלונה הזו הוא יצא זכאי, "אבל הדברים מורכבים יותר. אולי הוא גם זכה בתלונה הראשונה וגם הטריד".

כשנשאלה אם יתכן והמשטרה מוצאת קשר בין שתי הפרשיות וחושדת שמא מישהו מסביבתו של ראש הממשלה הוא ששלח את המתלוננת שלה למשטרה על מנת לקעקע את אמינותו של מני נפתלי. "אין ספק שעצם העובדה שאותה יחידה חוקרת גורמת לכך שזה נותן פתח לטענות שכאלה. לכן מבחינת הנראות הציבורית לא היה מקום לקיים איתו חקירה, ומיד אחר כך שיעבור מכיסא המתלונן לכיסא הנחקר".

בדבריה מציינת מרקוביץ' את השאילתא שהגישה בהקשר זה גם חברת הכנסת שרן השכל כשביקשה מהשר לביטחון פנים לבחון את ההתנהלות התמוהה של המשטרה. לדבריה כל עורך דין פלילי שעמו שוחחה על הסוגיה והציגה בפניו את הנתונים הרים גבה על התנהלות זו.

"אלו שתי פרשיות שונות – מעון ראש הממשלה והטרדות", היא קובעת נחרצות ומתארת את השתלשלות הפרשה בה היא מייצגת את המתלוננת. "הסיפור התפרסם לפני תשעה חודשים על ידי קלמן ליבסקינד ב'מעריב'. מני נפתלי התקשר למתלוננת שלי והציע לה לחבור אליו לתביעה. הוא התקשר כמה פעמים ואמר לה שחייבים לה כסף. היא אמרה שהיא לא יודעת על מה מדובר ולא חייבים לה כלום.

"הוא אמר לה שעורכי הדין שלו ילמדו אותה איך להוציא מזה כסף. כשהוא עלה לה על העצבים היא התפרצה ואמרה בשיחה שכנראה מוקלטת אצלו, שאם הוא רוצה שהיא תתלונן על מה שקרה בבית ראש הממשלה אז היא באמת תתלונן על כך שהוא הטריד אותה מינית. הוא אמר לה שאף אחד לא יאמין לה ושהיא יותר מבוגרת ממנו, והיא אמרה לו 'מספיק שאתה יודע שזה היה'.

"בעקבות השיחה הזו הוא ביקש חסינות מהמשטרה. כידוע הוא לא קיבל חסינות גורפת. מכאן ואילך היה התחקיר של קלמן ליבסקינד ובעקבות התחקיר היא נחקרה. בחקירה שלה במשטרה היא נשאלה על ידי חוקרת אישה, אבל מצד שני היה פספוס גדול, אם היו מזמנים אותה ומיידעים אותה שזה נושא החקירה היא הייתה יכולה להביא מתנדבת שתהיה לצידה. זו דוגמא לתקלה שיוצאת מדבר כזה".

ממשיכה מרקוביץ' ומציינת כי "כשהיא סיפרה את הסיפור לחוקרים היא סיפרה את זה כמו שאישה מספרת סיפור, והם הכתירו את העניין כהטרדה מינית ומעשים מגונים בטופס הגשת התלונה. אחרי כל זה אמרו לה שיזמינו אותה לעימות וזה לא קרה תשעה חודשים. שמעתי סברה שאולי היו צריכים לגמור לחקור את פרשת מעון ראש הממשלה... אבל זה הזוי בעיניי. זה מאוד לא נראה טוב".

באשר לשלבי ההמשך בתלונתה של מרשתה מציינת מרקוביץ' כי המשטרה תצטרך לגבש כעת עמדה אם להגיש אישום או לסגור את התיק לצד הבדיקה הפנימית של אופן ביצוע החקירה והעמידה בנהלי חקירה סבירים.