ינאי ויסמן הי"ד
ינאי ויסמן הי"דצילום: באדיבות המשפחה

יעל ויסמן, אלמנתו של ינאי ויסמן הי"ד, החייל בן ה-21 שנרצח בפיגוע דקירה בסניף "רמי לוי" בשער בנימין בחודש שעבר, זועמת על החלטת היחידה להנצחת החייל באשר למלל שיופיע על גבי מצבת קברו בהר הרצל.

ויסמן פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה מכתב לבעלה, בו סיפרה כי "על פי מסקנות התחקיר שהועברו ליחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון הוחלט כי הכיתוב שיופיע על גבי מצבתך יהיה 'נפל בפיגוע חבלני'. ככה סתם, פיגוע חבלני.

"אבל מי תחקר? מה קבע? למה קבע? על זה אף אחד לא יכול לענות לי. אותי אף אחד לא תחקר. הייתי שם לצדך שניות לפני שרצת להציל חיים'', הדגישה האלמנה.

לדבריה, ניתן על פי החוק לכתוב על הקבר שינאי הי"ד נפל בקרב. "אם זה לא היה קרב אז מהו קרב? שנינו יודעים כי איש לא קרא לך להסתער בשעה שעמדנו ביחד עם נטע הקטנה. היית חסר כל אמצעי הגנה או התקפה ורצת בלי היסוס כי היו צריכים אותך.

"לא ביקשתי לשנות פה סדרי בראשית בלקסיקון המצבות של צה"ל שהרי 'נפל בקרב' קיים באותו לקסיקון. משום מה ההגדרה 'קרב' אינה מסתדרת למישהו שכנראה אינו מבין שלוחם ללא חת כמוך יכול להילחם בקרב מול מחבלים בידיים חשופות, במהלך קניות וללא מדים ועדיין להיות שייך להגדרה לוחם בצה"ל שחירף את נפשו. 

''מישהו שם למעלה במעלה היררכיה החליט שלא היה שם קרב, אז מה היה שם? מעניין אותי מי ערך את התחקיר ועד כמה אטומה יכולה להיות המערכת", הוסיפה ויסמן. 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון משתתף באבלה הכבד של משפחת וייסמן. היחידה להנצחת החייל פועלת על פי התקנות לכיתוב על מצבות, ומתאימה את נסיבות הנפילה למידע המתקבל מגורמי הביטחון השונים".