הנמכת תקרה בעזרת גבס
הנמכת תקרה בעזרת גבס123rf.com

‏הישראלים אוהבים חידושים ולא בכדי ענף השיפוצים הוא מהענפים המבוקשים ביותר בישראל.על פי הערכות, ענף השיפוצים מגלגל בשנה מחזור של למעלה מ-9 מיליארד שקלים! יש שיגידו שהסכומים גבוהים הרבה יותר מאחר ועסקאות רבות נוטות להתבצע ללא דיווח לרשויות המס.

אחד מענפי השיפוצים המבוקשים ביותר הוא ללא ספק עבודות גבס. ענף זה נמצא בעלייה מתמדת כבר מספר שנים ואפשר להסביר זאת בקלות. מספיק שנעיף מבט ביתרונות הגדולים ובפתרונות שעבודות גבס מעמידות בפנינו, על מנת להבין מדוע כמעט בכל בית, עסק או מוסד בישראל, עושים שימוש נרחב בגבס, אם זה בהנמכת תקרה, בניית קיר ועד חללים ופריטים מעוצבים.

מהו הגבס?

אם תהיתם כיצד מיוצרים לוחות הפלא הללו, ניתן להסביר זאת בקצרה. לוחות הגבס שאנו מכירים, עשויים מחומרים טבעיים בלבד שנחצבו ממעמקי האדמה. אם להיות ממוקדים יותר, חומר הגלם מופק ממחצבים סולפטים, נגרס ונטחן עד כדי קבלת אבקה דקה מאוד ועל ידי חימומו, בתוספת מרכיבים נוספים שמעניקים לו יציבות ותכונות אחרות עליהן נדון בהמשך, נוצרת תערובת הנוצקת לתוך תבניות מצופות נייר שתפקידו לשמור על צורתן של הלוחות.

למה הגבס הוא הפתרון האידיאלי לשדרוג הבית

לעבודות גבס יתרונות רבים. כל כך רבים עד שכמעט ולא ניתן למצוא אלטרנטיבה ראויה.

ידידותי לסביבה – מאחר ולוחות הגבס מופקים מחומרים טבעיים, אין כל חשש לפגיעה באנשים או בסביבה. לוחות הגבס אינם פולטים חומרים מסוכנים בשום דרך שהיא ואינם מזהמים את הסביבה.

זול – הן לוחות הגבס והן החומרים שמשמשים לבניית הקונסטרוקציה, זולים מאוד. העלויות הנמוכות, מביאות את הגבס להיות אחת האלטרנטיבות הזולות בענף הבנייה. בדרך כלל, מרכיב המיומנות של בעל המקצוע, הוא שיעלה לכם לפחות 50% מסך העבודה. ישנן עבודות גבס הדורשות הקפדה ומיומנות רבה מאוד, כדוגמת נישות ותקרות מעוצבות ולכן המחיר יעלה בהתאם.

עיצוב – אם חשבתם על חללים מעוצבים, בוודאי תשמחו לשמוע שהגבול היחיד בעבודה עם גבס הוא הדמיון שלכם ושל בעל המקצוע. השימוש בגבס כבר מזמן אינו מסתכם בהנמכת תקרה או בניית קיר. כיום, בעזרת תכנית אדריכל ו/או תוכנות תלת ממד, ניתן ליצור כמעט הכל, החל מנישה לטלוויזיה, דרך מזנוני גבס ועד לעבודות בשילוב שיש, זכוכית וגופי תאורה מרהיבים. לא בכדי אנו נחשפים למגמות וטרנדים עיצוביים דווקא בעבודות גבס בסלון ואפשר להבין מדוע.

פשוט להרכבה – שימוש בגבס יכול לקצר את זמן העבודה בעשרות אחוזים. קחו לדוגמה, משימה פשוטה של הקמת קיר. בשימוש בגבס, תוכלו לקבל תוצאות מרשימות מאוד עם גימור מושלם כבר בתוך יממה. קיר שנבנה בבלוקים לעומת זאת, יושלם רק לאחר ארבעה עד חמישה ימי עבודה מאחר ויש צורך לשנע את החומרים, להשתמש בבטון, מלט, טיח וחומרי החלקה על מנת ליצור את המראה הרצוי.

קל לפירוק – לעתים קרובות, אנו מעוניינים לבנות קירות שניתן יהיה לפרקם במהלך השנים מבלי לשבור את כל הבית. עבודות גבס שנבנות באופן מקצועי, יספקו את התשובה המושלמת לצורך זה.

סביבת עבודה נקייה – באופן יחסי כמובן. תשכחו כל מה שחשבתם על שיפוצים ועל ההרס הרב שמתלווה אליהם. בעבודות גבס, תוכלו לקבל תוצאות מדהימות מבלי להפוך את ביתכם לאיי חורבות. אופי העבודה לטעמי, הוא יותר עם השכל ופחות עם הפטישים.

יכולות בידוד מרשימות – אחת הטענות הנפוצות שנשמעת כנגד עבודות בגבס, היא החשיבה שקירות גבס אינם איכותיים דיים ואינם מבודדים היטב רעשים. בואו ונדבר על עובדות. בהנחה שקירות הגבס, נבנו בצורה מקצועית ובהנחה שלא חסכנו בחומרי גלם, חומרי בידוד ובזמן עבודה, קיר גבס יכול לבודד רעשים טוב יותר מקיר לבנים רגיל. אם להיות מדויקים, ההבדל בבידוד יכול להגיע לעשרות אחוזים, שלא לדבר על בידוד של חום וקור, שם ההבדל בין קיר גבס לקיר לבנים יכול להיות גבוה עוד יותר וכך לחסוך לכם כסף רב בהוצאות החימום והקירור של ביתכם. אם אתם עדיין סקפטיים לגבי איכות התוצר, כדאי שתדעו שכיום, עם מגוון כל כך רחב של חומרי גלם ושיטות עבודה, ניתן לבנות קירות חזקים מאוד ומהאיכותיים ביותר.

סוגי לוחות גבס

מספיק להעיף מבט חטוף על מגוון לוחות הגבס שפזורים במרכזים לחומרי בניין, על מנת להבין שקיימים סוגים רבים הנבדלים האחד מן השני בצבע.

צבעי הלוחות, מרמזים לנו שבתהליך יצירת הלוח ויציקתו, הוכנסו חומרים או שבוצע תהליך כלשהו, שמקנה ללוח הגבס תכונות מיוחדות.

לוח גבס בצבע לבן – אלה הלוחות הנפוצים ביותר והזולים ביותר (אם כי כפי שכתבנו, הגבס הוא חומר זול והבדלי המחיר בין סוגי הלוחות השונים אינו משמעותי). אין ללוחות אלה תכונות מיוחדות, פרט לעובדה שהם נוחים מאוד לשימוש, במיוחד כאשר יש צורך ליצור קימורים וזוויות.

לוח גבס ירוק – לוחות הגבס הירוקים, כבדים ודחוסים יותר. היתרון שלהם ביחס ללוחות הלבנים וביחס לשאר הלוחות, הוא יכולתם לתפקד ולהחזיק מעמד בסביבה לחה. זה הזמן להדגיש שעבודות גבס מיועדות לשימוש פנימי בלבד מאחר והגבס אינו עמיד בתנאי מזג אוויר חיצוניים. מאחר והלוחות הירוקים עמידים בפני לחות, משתמשים בהם בחדרי אמבטיה, מטבחים וכל סביבה לחה אחרת. זכרו, שגם לוחות אלה אינם עמידים למגע ישיר של מים.

לוחות גבס אדומים – לוחות גבס אדומים, דומים מאוד ללוחות הלבנים אך מספקים יתרון גדול וחשוב מאוד – הם עמידים בפני אש. יכולת זו מושגת על ידי הוספת חומרים מעכבים ודוחי בעירה. לטעמי זוהי תכונה חשובה מאוד שצריך לקחת בחשבון לפני תחילתה של כל עבודה. בתוספת כספית מצחיקה, תוכלו לשדרג את הבטיחות בסביבת מגוריכם.

לוחות גבס בצבע כחול – כמעט שאינם נפוצים בשימוש ביתי. התכונה הבולטת של לוח זה היא חוזקו המוגבר ויכולתו לעמוד בלחצים גדולים מאוד. מניסיוני, בשימושים ביתיים, גם הגבס הלבן, בהנחה שהורכב באופן מקצועי, יעמוד במטרות באופן מעורר כבוד.

לוח גבס עם סיבי זכוכית – גם הסוג הזה משמש יותר בתחומי התעשייה. היתרון הבולט שלו היא היכולת המוגברת לעמוד בפני חום ואש.

גבס בשילוב פולימרים – לאלו מבינינו שמעוניינים להקים אולפן הקלטות בביתם, לוחות אלה נוצרו בשבילכם. עם יכולת בידוד רעשים גבוהה מאוד, ניתן לפתור בעיות רבות בעיקר בתעשייה ובעולם הסאונד.

בחירת איש מקצוע מתאים לביצוע עבודת גבס

שלא כמו בענפים אחרים, בעבודות גבס, לבחירת קבלן גבס מיומן, יש חשיבות גבוהה מאוד לתוצאות מוצלחות. מרכיב המיומנות, הוא זה שיעשה את ההבדל בין עבודת גבס בינונית לטובה ולמצוינת, ולכן יש לבחור רק באיש מקצוע עם ניסיון מוכח בתחום. כמובן שככל שעבודת הגבס תהיה מורכבת יותר, כך החשיבות היחסית של סעיף זה תעלה בהתאם.

על מנת לבחור במתקין גבס מקצועי, יש לאסוף המלצות, אם זה מחברים ואם זה מרשת האינטרנט. פגשו מספר מתקינים, קבלו הצעת מחיר ובקשו לראות עבודות שעשו. אנשי המקצוע ישמחו להראות לכם תמונות של עבודות שבוצעו על ידם. למרות זאת, אנו ממליצים לא להסתפק בתמונות ולבקש לקבל שלושה טלפונים של לקוחות באזורכם. לאחר תיאום, גשו והתרשמו מהעבודה, תוך שימת דגש לחיבורים, לפינות ולגימור הכללי. בנוסף, החליפו מספר מילים עם הלקוחות ונסו להתרשם מהמקצועיות, המחירים והעמידה בהתחייבויות של בעל המקצוע כלפי הלקוחות.

לאחר שבחרתם את איש המקצוע המועדף, חתמו על חוזה עבודה מסודר שמתאר באופן מפורט את סוג העבודה, לוחות זמנים, עלויות וכמובן לוח תשלומים שייגזר לפי ההתקדמות ולא על פי תאריכים. כמו כן, הקפידו להשאיר סכום סביר ברשותכם לתשלום בעת סיום העבודה ולאחר שתהיו שבעי רצון.

צעדים אלה יתרמו לכך שתבחרו באיש מקצוע אמין ומקצועי ובנוסף יאפשרו לכם לנהל את תהליך השיפוץ ולא להיות מנוהלים על ידו. לצערנו, בענף השיפוצים, ישנם מקרים של סכסוכי עבודה וסכסוכים כספיים חדשות לבקרים. בחירה מושכלת של בעל המקצוע ותהליך עבודה מגובה בחוזה תוך שמירה על כבוד הדדי, יביאו לכך שתזכו בעבודה מקצועית ובשירות הטוב ביותר, כך שביתכם יוכל לקבל את המראה המשודרג עוד לפני חג הפסח הקרב ובא אלינו לטובה.