לקנות כחול לבן - טוב לכולנו


במשכן הכנסת הושקה היום (שלישי) שדולת ''כחול - לבן'' בראשות ח"כ מירב בן ארי (כולנו), ח"כ אילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) וח"כ עפר שלח (יש עתיד) ובשיתוף התאחדות התעשיינים והנשיא שרגא ברוש ומשרד הכלכלה והתעשייה.

השדולה תפעל לקידום התעשייה הישראלית, עידוד היצוא וקידום רכישת מוצרים 'כחול לבן' המיוצרים בישראל, מתוך הכרה כי התעשייה הינה אחד ממנועי הצמיחה החשובים של המשק הישראלי.

"אני שמחה להיות אחת מיוזמות היום המיוחד הזה שתומך בתעשיינים הישראלים ובתוצרת הישראלית", אמרה ח"כ בן ארי. ''אנחנו חיים בעולם גלובלי בו כל מוצר ניתן לייבא, אך ישנה חשיבות רבה לתעשייה המקומית ולרשת הביטחון שהיא נותנת למדינה וכמובן שהיא מהווה מקור פרנסה חשוב למאות אלפי ישראלים ומשפחותיהם''.

בן ארי הוסיפה, ''עלינו המחוקקים האחריות לטפח ולדאוג למוצרי כחול לבן ולאלו העומלים רבות על מנת לייצר אותו. ציון יום כחול לבן בכנסת הוא הזדמנות מצויינת לחשוף את חברי הכנסת ואזרחי המדינה למוצרים שמיוצרים כאן ואינם יורדים באיכותם מכל מקבילה עולמית".

ח''כ נחמיאס ורבין אמרה כי הממשלה, לרבות החברות הממשלתיות, מבצעות רכישות בסכומים הגבוהים ביותר במשק הישראלי. "היקף הרכש הממשלתי השנתי עומד על כ-100 מיליארד שקל, ומכאן נובעת חשיבותו והשפעתו הרבה על התעשייה הישראלית''.

לדבריה בתקופה שבה נסגרים מפעלי תעשייה רבים ועובדים מוצאים את עצמם מחוץ למעגל התעסוקה, חייבת הממשלה לאכוף את המנגנונים הקיימים בתקנות וקובעים כי במסגרת מכרזים, יש להעניק עדיפות לרכישת מוצרים מתוצרת הארץ.

"כמו כן, יש להחיל את המנגנונים האמורים גם על רשויות מקומיות ואוניברסיטאות", הדגישה נחמיאס ורבין. ''יש לנהוג כמו המתקדמות בעולם ולוודא שרכש גומלין אכן יתקיים במסגרת עסקאות בינלאומיות. סביב מתווה הגז, למשל, דרשתי שילוב התחייבות לרכש מקומי, אולם דרישתי זו נדחתה ומסמנת חוסר מחויבות ממשלתית לרכש כחול לבן. רכישה תוצרת כחול לבן היא מנוע צמיחה למשק הישראלי ומהווה נדבך חיוני כנגד איומי ה- BDS".

ח"כ עפר שלח אמר כי התעשייה הישראלית היא הבסיס של הכלכלה והחברה בישראל. ''יום כחול לבן נועד להזכיר לכולנו עד כמה הצמיחה, התעסוקה והשוויון בישראל ניזונים מהתעשייה ועד כמה צריך לשמור ולטפח אותה. השדולה בכנסת תפעל בכל מקום שבו הממשלה אינה עושה את עבודתה למען התעשייה, ויש מקומות רבים כאלה".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הודה לחברי הכנסת על השקת השדולה אשר נוסדה במטרה לעזור לתעשיינים בבעיותיהם השונות מול משרדי הממשלה והועדות השונות בממשלה ובכנסת. ''לכאורה לכולנו ברור שצריך לקדם את התעשייה 'כחול לבן', אך מעט מאוד קורה בפועל- גם ברכש הממשלתי, גם ברכש של הרשויות המוניציפאליות וגם בקרב קובעי המדיניות במשרד האוצר.

''כמובן שהתירוץ הוא לקנות זול יותר וקל גם לטעון שזה בגלל 'יוקר המחייה', אבל זה תירוץ. זו גישה שלא חושבת איך לקדם את התעשייה, אלא איך לקדם את היבוא. אם הממשלה תוריד את המיסים על מוצרים מקומיים כמו במדינות ה- OECD, יוקר המחייה ירד וצרכנים יקנו יותר מוצרים שהנם תוצרת הארץ".

יו"ר מטה "מיוצר בישראל" בהתאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר כי "חוסנה של מדינת ישראל תלוי בכלכלתה כמעט כפי שתלוי בביטחונה. כלכלה בריאה תאפשר תעסוקה הולמת ושכר הוגן לאזרחי המדינה וזמינות של מוצרים המתאימים לצרכן הישראלי, איכותיים ותחרותיים במחיר''.

לדבריו, התעשייה הישראלית שהינה המעסיק הגדול בפריפריה ומייצאת בגאווה מוצרי דגל לעולם כולו, היא האמצעי להשגת יעדים אלו. ד"ר תומר הציג את עיקרי העבודה המחקרית שנעשתה בנושא אומדן ההשפעה הכלכלית של העדפת תוצרת הארץ. במחקר נמצא כי ישנה תועלת כלכלית ישירה של מאות מיליוני שקלים למשק הישראלי, לצד פיתוח התעשייה והתעסוקה.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג הדגיש כי לתעשייה הישראלית חשיבות אסטרטגית לחוסנו של המשק. ''אנו פועלים ביסודיות להסרת חסמים, להרחבת היצע ולהמרצת הפעילות העסקית במשק הישראלי. בכלל זאת אנו מאפשרים היצע מגוון יותר של תשומות תעשייתיות והפחתה ברגולציה שניצבת בפני התעשייה.

''במקביל, פעלנו בצורה נרחבת להרחבת הסיוע לתעשייה להגברת הפריון, החדשנות ויכולות התחרותיות של היצרנים הישראליים, מדיניות בה נמשיך לפעול גם בעתיד. אני מאמין שפעולה משולבת של הממשלה, היצרנים והצרכנים תביא לערך מוסף גבוה למשק הישראלי ולתושביו", הוסיף לנג.