היסטוריה לקראת תום הקדנציה. אובמה
היסטוריה לקראת תום הקדנציה. אובמה הבית הלבן

בדגלים, פרחים ושטיח אדום התקבל נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בקובה יחד עם רעייתו ובנותיו.

ביקורו הנשיא האמריקאי מגיע לאחר 88 שנים בהן לא ביקר נשיא אמריקאי במדינה שנחשבה למעוז הקומוניסטי הקרוב ביותר לארה"ב וניהלה במשך עשורים רבים יריבות מתגרה בענק האמריקאי.

אובמה ירד מהמטוס, נופף למקבלי פניו וסיפר על התרגשותו מהמפגש המתקרב עם העם הקובני אותו הוא רוצה לפגוש באופן ישיר ובלתי אמצעי.

נשיא קובה, ראול קסטרו, לא נכח בנמל התעופה בעת קבלת הפנים למקבילו האמריקאי. בכיר הנציגים הקובנים בטקס היה שר החוץ. 

נמל התעופה, כמו גם הבירה הוואנה עוטרו בדגלי קובה וארה"ב ותמונות ענק של הנשיאים קסטרו ואובמה. לקראת הגעתו של אובמה לקובה נשלחה לקובה משלחת בת למעלה מאלף נציגים ובכירים אמריקאיים שהכשירו את הקרקע להגעתו של אובמה כאשר הגיעו להסכמות כלכליות ואחרות עם מקביליהם הקובנים. זאת במסגרת המאמץ להביא לקץ מוחלט של הסכסוך ארוך השנים.

בין ההסכמים שנערכו לקראת הגעת הנשיא האמריקאי סעיפים רבים הנוגעים לאופן בו יבוטל האמברגו הכלכלי שהוטל על קובה כחלק מהמלחמה הקרה. סוגיה שככל הנראה לא תיפטר גם בביקורו של אובמה היא סוגיית הבסיס האמריקאי בגואנטנמו.

הקובנים זועמים על המשך הכיבוש האמריקאי בבסיס ששימש להחזקת טרוריסטים ועל פי הערכות נוצל על מנת לחקור ולענות אסירים ללא המגבלות החלות על שטח ריבוני אמריקאי. על פי ההערכות המוקדמות אין בכוונתו של אובמה להכריז על השבת כוחותיו מהבסיס וביטול הכיבוש שם.

ביקורו של הנשיא האמריקאי מגיע כשנה וחצי לאחר הכרזתו הרשמית על הפשרת היחסים בין המדינות.