שליחי המדינה - מופלים לרעה בביטוח לאומי

שליחים מטעם המדינה ששבים ארצה אינם מוכרים על ידי הביטוח הלאומי לעניין דמי אבטלה או לידה. הצעת חוק חדשה תנסה לשנות את המצב.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט באדר תשע"ו

שולי מועלם-רפאלי
שולי מועלם-רפאלי
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית הצעת החוק שהגישה יו"ר סיעת הבית היהודי המחייבת את הביטוח הלאומי להכיר בשליחי המדינה לצורך קבלת דמי לידה ודמי אבטלה.

נכון להיום, הביטוח הלאומי אינו מכיר בעבודה כשליח מטעם המדינה כתקופת אכשרה לצורך קבלת דמי לידה ודמי אבטלה.

המשמעות היא כאשר שליח חוזר ארצה ומנסה להתאקלם מחדש ולמצוא עבודה, הוא אינו זכאי לקבל דמי אבטלה. יתירה מזאת, אם מדובר בשליחה ששבה לישראל כאשר היא בהריון - היא גם לא תהיה זכאית לדמי לידה מאותה הסיבה.

הבעיה מתייחסת לנציגים הנשלחים מטעם גופים רשמיים לעבודה מול קהילות יהודיות ברחבי העולם, כדוגמת הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית. משכורתם של גורמים אלו ניתנת על ידי הקהילות עצמן, זאת לעומת נציגים הנשלחים מטעם משרדי הממשלה השונים. לפיכך, ביטוח לאומי אינו מכיר בתקופת השליחות כעבודה ועל כן הם אינם זכאים לקצבאות.

קיימות כיום מספר מדינות אשר להן הסכמים ישראל ובמסגרתם קיימת הסדרה הדדית של תקופת אכשרתם של אזרחי מדינה אחת, העובדים במסגרת המדינה השנייה - ואולם, הסדר זה ספציפי ומתייחס למדינות מסוימות בלבד.

הצעת החוק מבקשת להכיר באופן כללי וגורף בתקופת השליחות כתקופת עבודה הנחשבת לתקופת אכשרה המזכה את השליח והשליחה  בדמי אבטלה ובדמי לידה.

על פי ההצעה, ייחשב לשליח כל מי שפעל בחוץ לארץ מטעם גורמים כדוגמת ההסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית לארץ ישראל או כל גוף ציבורי אחר המאושר על ידי משרד הרווחה.

ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה כי "יש לתת את הכבוד הראוי למי שמייצג את המדינה ולהכיר בשליחות בחו"ל כעבודה לכל דבר ועניין. המשכורות של שליחים בחו"ל הן לא בשמים ומדובר על אנשים שהם מלח הארץ שלא יוצאים לכייף בחו"ל אלא לחזק את הזיקה היהודית והציונית של יהודים ברחבי העולם ואף פועלים בחזית ההסברתית. עם שובם ארצה, המדינה חייבת להקל עליהם בתהליך ההתאקלמות ולא להפלות אותם".