איש קטן גדול

דונלד טראמפ מצליח נגד כל הסיכויים דווקא בגלל שהוא הולך עם האמת שלו ולא מתרגש מהתקינות הפוליטית. דעה

מאי גולן , ל' באדר תשע"ו

איש קטן גדול          -ערוץ 7
מאי גולן
צילום: עצמי

לפני שבוע, באמצע כל האש שחטף, אמר ח"כ אורן חזן בתגובה לכל מבקריו: "אתם קוראים לי ליצן? גם לטראמפ קוראים ליצן. ותראו, הוא הולך להיות נשיא ארצות הברית".

התגובה של חבר הכנסת חזן גרמה לי לחשוב על תופעה שמשותפת להרבה אנשים ברחבי העולם, ממעמדות וממקצועות שונים ומגוונים. כל אחד מהם מוצא את הטראמפ הקטן שלו, בתוך עצמו.

אז מה גורם לאזרחים רבים להתחבר לאיש הזה בצורה כל כך מגנטית? הרי בדרך כלל הציבור הרחב לא בדיוק נוטה להתחבר לטייקונים מיליארדרים שחיים חיי מלכים, ולמרות זאת, משהו בו גורם להזדהות של רבים כל כך. האם זה בגלל שהתקשורת משמיצה אותו בכל דרך אפשרית? או אולי העובדה שהוא בעצם האנדרדוג למרות כל המיליארדים שברשותו, ואפילו המפלגה הרפובליקנית שאמורה לתמוך בו מנדה אותו? אולי בגלל שהוא הפוליטיקאי הכי לא פוליטיקלי-קורקט שקם בדורנו?

תהיה התשובה אשר תהיה, אם וכאשר ייבחר דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית זה לא ישנה רק את ארצו שלו, אלא ישפיע על דרך החשיבה הגלובלית בעולמנו - שבו כדי להיות בתפקיד כה בכיר, צריך קוד התנהגות מאוד ספציפי.

תחשבו על זה רגע, פעם כדי להיפגש עם חבר כנסת או שר הייתם צריכים לעבור בכל תחנת פרוטקציה אפשרית. היום, כשחברי הכנסת והשרים מגיעים כמעט לכל אירוע, נגישים וזקוקים לאהבת הקהל והלייקים בפייסבוק, אנחנו מרגישים שהם צריכים אותנו בשביל להמשיך ולחמם את הכיסא. ולכן כשמגיע מועמד כמו טראמפ, התקשורת הדמגוגית ברובה סוערת ומנסה לגמד אותו בכל דרך אפשרית, אבל זה לא יעזור לה, כי הקהל בבית כבר מאוהב.

הקהל היה צמא לזה. הוא חיכה למישהו שיבוא וידבר איתו בשפתו, שיתרגם את מחשבתו לדיבור אותנטי ולא נגוע באליטיזם מתנשא. וכך מוצא את עצמו גם פועל פשוט (שבינו ובין חייו המצופים בזהב טהור של טראמפ אין שום קשר), מזדהה עם האיש שמותקף בגלל רצונו ללכת עם האמת שלו.

התקשורת, שנלהבת כל כך לקטול ולהשפיל, לא השכילה עדיין להבין שכל השמצה שלה רק מעצימה, כל הלעגה פשוט מאדירה. וכך, בלי שנשים לב, בין אם ייבחר ובין אם לא, ייכנס דונלד טראמפ לספרי ההיסטוריה כמי שרמס את הפוליטיקלי-קורקט בעזרת האני מאמין שלו, וגרם לעולם להבין שלהיות מי שאתה זה גם בסדר, בתנאי שאתה נאמן לעצמך. ומי שישכח לרגע או יאבד את האומץ, מוזמן פשוט לחפש את הטראמפ הקטן בתוכו. הוא כבר יזכיר לו.