ח"כים בבית היהודי נגד ההכרה ברפורמים

המתווה שאושר לרחבת הכותל בעבור הרפורמים ככל הנראה יישאר על כנו, למעט שינויים מינוריים שאולי ייתכנו.

תגיות: בשבע 685
ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' באדר תשע"ו

ח"כים בבית היהודי נגד ההכרה ברפורמים-ערוץ 7
"נשמור על מעמדו של הכותל המערבי". השר אריאל בסיור ברחבת הכותל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אולם גורמים שמתנגדים למתווה ממשיכים במאבק לביטולו. השר זאב אלקין, שמוביל את ההתנגדות בליכוד לרחבה החדשה, הבהיר כמה פעמים בשבועות האחרונים כי אין בכוונתו לוותר בכל הקשור להכרה בתנועות הרפורמיות.

עם זאת, גורם בסביבת נתניהו טען ש"הלחץ מצד החרדים והדתיים לא יעזור כאן. זו פשרה שנותנת מענה למחלוקת ארוכה עם חלקים ביהדות ארצות הברית. צריך להפנים שמדובר ברכבת שכבר יצאה מהתחנה".

הרבנות תציע אלטרנטיבה

ובינתיים בבית היהודי שניים משלושת בכירי המפלגה - בנט ושקד - מעדיפים לשמור על שתיקה. מי שמוביל את המאבק במפלגה הוא שר החקלאות אורי אריאל. השבוע הוא ויתר על ישיבת הממשלה ויצא לסיור מחאה בכותל יחד עם משלחת רבנים.

משתתפי הסיור ראו את ארון הקודש שהציבה במקום התנועה הקונסרבטיבית, וטענו כי הצבת הארון איננה מקובלת. "זה לא מקובל, ואני לא רוצה להשתמש במילים חריפות יותר", אמר השר אריאל, "יותר נכון ומתאים שהרבנות הראשית היא זו שתהיה אחראית על המקום מתוקף החוק".

השר אריאל התייחס באופטימיות לדחיית הפגישה שהייתה אמורה להתקיים השבוע בין הרבנים הראשיים לראש הממשלה. נתניהו ביטל את הפגישה וביקש מהרבנים הראשיים להציע רעיונות למתווה אחר. "הדחייה של פגישת ראש הממשלה עם הרבנים הראשיים מלמדת שיש זמן להידברות. אנחנו נעמוד על כך שיישמר הסטטוס קוו ויישמר מעמדה של הרבנות, וכמובן יישמר מעמדו של הכותל המערבי".

הוא הדגיש כי המטרה איננה לבטל את עצם קיומה של הרחבה החדשה. "יש פה את הבמה, יש רחבה, הדברים הפיזיים כבר נעשו. הוויכוח הוא האם הממשלה מכירה או לא מכירה בתנועה הרפורמית כדבר יציג במדינת ישראל. הם מנסים לסלול דרך גם לנושא הנישואין, הכשרות ונושאים נוספים. אנחנו מתנגדים לכך, זו הפרה בוטה של הסטטוס קוו".

השר מתייחס גם לטענות שהוא וחבריו לא התנגדו למתווה כשעלה לדיון בישיבת הממשלה. "ההסכם הזה נעשה בחשאי, לא בגלוי, לא איתי, לא עם הרבנים הראשיים. הביאו לנו חומר מוקדם שעה לפני שבת, לכן לא הגבנו כמו שצריך בישיבת הממשלה. תמיד אפשר לתקן ואנחנו פועלים לתקן. עד שזה לא נגמר, זה לא נגמר". השר אריאל מבטיח לפעול בנושא זה בשיתוף פעולה מלא עם הסיעות החרדיות.

"אסור לתת להם הכשר"

ביקשנו לבדוק מה עמדתם של חברים אחרים במפלגה בנושא הזה. סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן, אומר לבשבע' כי "לעניין של הרפורמים כולם מתנגדים. לדעתי גם השר נפתלי בנט. אף אחד לא חושב שצריך לתת לתנועה הרפורמית ולתנועה הקונסרבטיבית מעמד במדינת ישראל. זה שונה לגמרי ממה שמתרחש בחו"ל. אולי שם הם עוד מהווים איזשהו מקום להתאגדות יהודים. כאן זה אחרת".

ומה לגבי הרחבה עצמה?

"הרחבה עצמה קיימת כבר משנת 2000. נכון שנעשה בה שיפור לפני שנתיים, ואף אחד לא מנע ממישהו להגיע לשם. אמרתי לשר הדתות שהתקנות שיתקין שם צריכות לשמור על קדושת המקום כפי שהיה עד היום – מבלי לפרוץ פרצות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' נחרץ יותר. "היחס ליהדות ארצות הברית, שהיא בחלקה הגדול למרבה הצער רפורמית וקונסרבטיבית, מציב בפנינו אתגר לא פשוט. אבל אסור בשום אופן שזה יבלבל אותנו ויטשטש הגדרות יסודיות. יהדות אמת יש אחת בלבד, זו שמאמינה בתורה מן השמיים ובכך שזאת התורה לא תהא מוחלפת. כל השאר זה עיוות שלא יכול לקבל הכרה והכשר במדינה היהודית בשום צורה", הוא מבהיר ל'בשבע'.

סמוטריץ' מוסיף: "אנחנו אוהבים כל יהודי באשר הוא וחשים אחריות כלפיו. מדינת ישראל היא ביתו של העם היהודי כולו וכל יהודי יכול וצריך להרגיש שהיא ביתו. אבל האהבה האמיתית הזאת אינה מעוורת אותנו ואינה מטשטשת את האמת או מקנה לגיטימציה למה שהוא אינו אמת".

"סוגיית ההכרה הממלכתית בגישות שגויות ביהדות עלתה כעת על הפרק במספר מישורים, שאחד המרכזיים שלהם הוא הכותל המערבי. קדושתו של הכותל ומרכזיותו בשמירת אחדותו של העם היהודי לא מאפשרים בשום אופן להתפשר על הסדר הנוגע אליו שנוגד את ההלכה. על ראש הממשלה לבטל את החלטת הממשלה שהתקבלה בעניין, בניגוד לחוק ותוך עקיפת הרבנות הראשית, ולהשאיר את הכותל בקדושתו", הוא מסכם.

ח"כ שולי מועלם-רפאלי חושבת קצת אחרת. "יש מאבקים בנושאי דת ומדינה שעדיף פשוט לא להיכנס אליהם, אלא לחתור להשארת הסטטוס קוו", היא אומרת ל'בשבע'. "המאבק שנוהל מול הרפורמים בעניין הכותל הוא דוגמה לכך. ההתגוששות הזאת הייתה שגויה מלכתחילה, משום שהעניקה להם אחיזה שלא הייתה להם בעבר. התוצאה היא שיש להם רחבת תפילה ייעודית".

פנינו גם לחבר הכנסת מוטי יוגב, אך תגובתו לא התקבלה עד לסגירת הגיליון.

גורם פוליטי הסביר ל'בשבע' כי העמדה שמציג השר בנט נובעת הן ממעורבותו בטיפול ברחבה בממשלה הקודמת, והן מהעובדה שהוא מכהן כשר לענייני תפוצות ותפקידו משולב באופן מלא בעבודה מול התנועות הרפורמיות כחלק משגרת הפעילות.

בציבור הדתי-לאומי ממשיכים במחאות נגד המתווה. השבוע פורסמה הודעה מטעם פורום זקני רבני הציונות הדתית בנוגע לחלוקת הכותל המערבי, ובה קריאה לממשלה לגבש מתווה חדש שיהיה מתואם עם הרבנות הראשית ומוסכם עליה. "אנחנו מחזקים את ידי הרבנות הראשית וקוראים לראש הממשלה ולכל חברי הממשלה שלא לעשות דבר ברחבת הכותל המערבי, לכל אורכו המקיף את הר הבית מקום מקדשנו, אלא בתיאום מלא עם הרבנות הראשית לישראל", לשון ההודעה. בפורום זקני רבני הציונות הדתית חברים בין היתר הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן ברוך מלמד, הרב איסר קלונסקי והרב חיים שטיינר.