תוכנית השלום של אובמה

ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ון ביידן בישראל היה ההתפתחות הפחות דרמטית שהתרחשה השבוע ביחסי ישראל עם האמריקנים.

תגיות: בשבע 685
ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' באדר תשע"ו

תוכנית השלום של אובמה-ערוץ 7
חרושת של דיווחים סביב הפגישה שלא התקיימה. נתניהו ואובמה
צילום: קוין למרק, רויטרס

במהלך ביקורו חזר ביידן על מחויבותה העמוקה של ארצות הברית לביטחונה של ישראל ולשמירת יתרונה היחסי.

אחרי הפיגוע ביפו שבו נרצח אזרח אמריקני, הוא גם החריף את ההתבטאויות כלפי הפלשתינים. אבל פרט לכללי הטקס, ביידן לא הביא עמו שום בשורה לישראל.

נתניהו לא רוצה להתערב

שני דברים שהתרחשו לפני הביקור – ואולי נשכחו מעט בשל התגברות הטרור - השפיעו הרבה יותר על מערכת היחסים בין המדינות.

הראשון הוא הודעתו של נתניהו כי לא ייצא השנה לוועידת השדולה היהודית בארה"ב - אייפא"ק. זה החל בפרסומים בכלי התקשורת על כך שנתניהו ביטל את יציאתו לוושינגטון מכיוון שהנשיא אובמה ישהה בימי הוועידה בביקור היסטורי בקובה. הדבר כמובן הקפיץ את הבית הלבן ואחד הדוברים, נד פרייס, טען שנתניהו היה יכול להיפגש עם אובמה, אבל כנראה בחר שלא לעשות זאת.

אלא שהמציאות הייתה שונה בתכלית. בכיר בסביבת נתניהו אמר ל'בשבע' כי בישראל מעולם לא טענו שלא הצליחו לארגן מפגש. "נתניהו החליט שלא לנסוע לוושינגטון בעיתוי הנוכחי, בשיאה של מערכת הבחירות המקדימות בארה"ב".

אלא שהעיתונאים המשיכו להציק לממשל וגם במחלקת המדינה ורמזו שמדובר בצעד בלתי ראוי. פנינו שוב ללשכת ראש הממשלה ושמענו את הסיפור המלא, שמראה כי האמריקנים לא פעלו כמתבקש מיחסי מדינות חברות.

"ביום שישי האחרון במהלך פגישה בבית הלבן, הביע שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר את הערכתו של ראש הממשלה נתניהו לנכונותו של הנשיא אובמה להיפגש עמו - אם יחליט לנסוע לוושינגטון", אמר לנו הבכיר בסביבת נתניהו והוסיף כי "עם זאת, דרמר גם הודיע שקיים סיכוי גבוה שראש הממשלה לא יגיע לוושינגטון - ותשובה סופית תינתן ביום שני לאחר שישוחח על כך עם ראש הממשלה".

הוא המשיך ותיאר ל'בשבע' את השתלשלות האירועים. "ביום שני בערב טענו דיווחים בתקשורת שנתניהו לא ייסע לוושינגטון וקבעו באופן שגוי שהנשיא אובמה אינו מוכן להיפגש עם ראש הממשלה. משרד ראש הממשלה מיהר לתקן את הדיווח השגוי ועדכן באופן רשמי את הממשל שנתניהו לא יגיע לוושינגטון".

הבכיר מספר שהסיבות להחלטה שלא לנסוע נגעו למספר עניינים. המרכזי שבהם הוא שנתניהו לא רצה להיתפס שוב כמי שמתערב בבחירות בארה"ב. אנשיו ידעו שבוועידת השדולה היהודית אמורים לנאום חלק מהמועמדים לראשות המפלגות השונות, והבינו שיהיה רצון מצדם לקבוע פגישה עם ראש הממשלה ואף להצטלם איתו. בסביבת נתניהו לא רצו להיראות כמי שמתערבים או מביעים תמיכה במישהו – ועל כן העדיפו שיישאר בירושלים וינאם בוועידה באמצעות וידאו.

אבל זה לא היה העניין היחיד. מזכר ההבנות בין ישראל וארה"ב על שדרוג הסיוע הביטחוני עדיין לא הבשיל לכדי סיכום. בישראל הבינו שגם מפגש עם אובמה בעת הזאת לא יקדם את הנושא באופן משמעותי. גם העובדה שסגן הנשיא נשלח לכאן בלי בשורות של ממש בסוגיית מזכר ההבנות, תרמה להחלטה שלא לצאת לוושינגטון.

אובמה רוצה להטביע חותם

במקביל נרשמה התפתחות אחרת שנמצאת עדיין בתחילתה. העיתון 'וול סטריט ג'ורנל' פרסם השבוע כי הבית הלבן עתיד לפרסם עוד בתקופת ממשל אובמה תוכנית שלום חדשה, ולקדם את עיגון עקרונותיה הבסיסיים בהחלטות של מועצת הביטחון באו"ם. הצעד הזה מנוגד לעמדתה של ישראל, שבמשך השנים סירבה לעגן תוכניות מדיניות במועצת האו"ם בשל עוינותה לישראל. עד כה גם ארה"ב תמכה בעמדה זו.

על פי הדיווח, הנשיא אובמה ידרוש מישראל להפסיק באופן מלא את הבנייה בכל רחבי יהודה ושומרון וכן להכיר במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלשתינית. במקביל ידרשו האמריקנים מהפלשתינים להכיר באופן מלא בישראל כמדינה יהודית בלי שום הסתייגויות, וכן לוותר לגמרי ובלי תנאים על זכות השיבה.

לדברי בכירים בממשל האמריקני, התוכנית החדשה של הנשיא מבקשת ליצור עובדות בשטח, ובעצם להגביל את יכולתו של הנשיא האמריקני הבא שייבחר לשלוט במצב.

בסביבתו של אובמה טוענים כי גם נשיאים אחרים ניסו לקדם את תהליך השלום בשלהי כהונתם השנייה, אבל עם זאת מתקשים להתמודד עם הטענה שאף נשיא לא עשה צעד שיכול "לסנדל" את מחליפו העתידי בתפקיד חודשים ספורים לפני בחירות.

בישראל טרם הגיבו לפרסום, אבל די ברור שמדובר בצעד שאינו מקובל על המערכת המדינית. הפלשתינים לעומת זאת, הגיבו בסיפוק רב לפרסומים וטענו כי הם צעד בכיוון הנכון. בצד הפלשתיני מברכים על כל צעד שיכול לפגוע במערכת היחסים בין ישראל לארה"ב, וברשות מעריכים שהתעקשות אמריקנית על תוכנית כזו עלולה לגרום למשבר גדול ביחסים.

אלא שעוד חזון למועד. גורם בכיר בממשל האמריקני הבהיר השבוע שהנשיא מעוניין מאוד להטביע חותם על תהליך השלום – לאחר שכשל במספר ניסיונות דומים – אבל להערכתו הקרקע אינה בשלה לכך. "אובמה ינסה", מבהיר הבכיר, "אין לי ספק בכך. אבל אני כן מפקפק ביכולת שלו להגיע להישג אמיתי. הצדדים כרגע בכלל לא במצב של שיחות רציניות והמצב בשטח רק מרחיק ביניהם", העריך הבכיר האמריקני.