בשבע שאלות

חה"כ ד"ר ענת ברקו עונה על שאלות העיתון "בשבע"

תגיות: בשבע 685
, ל' באדר תשע"ו

בשבע שאלות               -ערוץ 7
ד"ר ענת ברקו
צילום: עצמי

מה מניע את גל הטרור הנוכחי?

"יש לגל הטרור כמה מנועים: מצד אחד מה שקורה מסביב לנו והתחושה של הפלשתינים שהבעיה הפלשתינית נדחקת לשוליים, ומצד שני ההסתה המתגברת של גורמים שונים ובמיוחד ברשתות החברתיות".

עד כמה ההסתה באמת בעלת משקל?

"יש להסתה, במיוחד ברשתות החברתיות, משמעות רבה מאוד. ההסתה מתפשטת כמו מגיפה ומשפיעה מאוד גם על רמת האלימות. סרטוני הפיגועים שמופצים ברשתות החברתיות הם בעלי השפעה רבה על המחבלים שיוצאים לבצע פיגועים".

יש דרך להילחם בטרור הבודדים?

"אני לא חושבת שמדובר בטרור בודדים. המבצעים הם אולי בודדים, אבל יש יד מכוונת ומסיתה מלמעלה, הן מצד הרשות הפלשתינית שמארגנת לאחרונה הלוויות ממלכתיות לשאהידים והן מצד החמאס".

אילו אמצעים יכולים לייצר הרתעה?

"צריכים להשקיע יותר בלוחמה פסיכולוגית, וצריך גם לפעול ביד קשה נגד תופעת השב"חים. צריך להצהיר שכל שוהה בלתי חוקי שיישאר בישראל אחרי תאריך מסוים יגורש לעזה, ולממש את האיום. זו הצעה שעדיין לא נוסתה וניתן לבצע אותה".

ההצעה לגרש משפחות מחבלים ריאלית?

"אני מבינה שיש כאן בעיות ברמה המשפטית. בנוסף לכך צריך לקחת בחשבון שחלק מהמשפחות אינן תומכות במעשי הבנים וצריך להיזהר מענישה קולקטיבית".

צה"ל עושה מספיק בלחימה בטרור?

"שר הביטחון עושה עבודה טובה והצבא פועל כל הזמן. אין במציאות הנוכחית מקום למבצע כדוגמת חומת מגן, זה לא יעיל ולא יפתור את הבעיה".

איך את מתרשמת מעשייתו של ראש הממשלה?

"ראש הממשלה פועל כל הזמן ומנסה למצוא פתרונות. אין כאן פתרונות קסם שברגע אחד ישנו את המציאות, אבל כל הזמן נעשים ניסיונות לפעול בדרכים שלא נוסו בעבר ואני סומכת על ראש הממשלה".