נתניהו: מפריחים את הגליל

ראש הממשלה נתניהו חנך את אתר המורשת יודפת שבגליל. "אני מבקש שצעירים וצעירות יגיעו לכאן וישאבו השראה מהסיפורים הללו".

עדו בן פורת , ל' באדר תשע"ו

נתניהו ביודפת
נתניהו ביודפת
צילום: עמוס בן גרשום. לע''מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (חמישי) בטקס חנוכת אתר המורשת יודפת יחד עם שר הקליטה, ירושלים ומורשת זאב אלקין.

בתחילת האירוע סיירו נתניהו ואלקין ביודפת העתיקה והתרשמו עמוקות מעוצמת המקום אשר נמצא בלב הגליל. הם סיירו בתל, בורות המים ושרידי היישוב, ושמעו על הלחימה במקום ועל אופן הנגשת האתר ועבודת השימור שנעשתה במקום.

בתל יודפת שכנה העיר הקדומה יוטבת, ששמה שובש במהלך השנים ליודפת. העיר מוקפת משלושה עברים במורדות תלולים אשר העניקו לה הגנה טבעית. בתקופת בית המקדש השני התקיים בה יישוב יהודי.

עם פרוץ המרד הגדול ברומאים בשנת 66 לספירה העיר בוצרה, יחד עם אתרים נוספים בגליל, ע"י מפקד הגליל יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלאביוס). לאחר מצור ממושך וקרבות קשים נכבשה יודפת בשנת 67 ואחרוני המגנים הסתתרו בבורות המים של העיר.

יוסף בן מתתיהו הסגיר עצמו לרומאים והפך להיסטוריון בחצר הקיסרים שיח אותה תקופה. יודפת יושבה מחדש לאחר המרד והיישוב היהודי התקיים בה עוד כמה מאות שנים בטרם ניטשה העיר לחלוטין.

"אני מרבה לקרוא את הסיפור הזה ולהשתאות על היכולת של עם שנלחם באימפריה החזקה ביותר אז, ונלחם אחר כך לאחר 60 שנה פעם נוספת באימפריה הכבירה הזאת", אמר נתניהו. ''היה כאן חורבן גדול מאוד. לכן, העם היהודי שעבר את החורבן הזה שהיה שונה וחריג לעומת המעשים הדומים שנעשו לעמים אחרים. לאחר שגלה מארצו, הצפי שהוא יחזור לכאן ויקיים את הטקס הזה כעבור כ-2,000 שנה, במקום הזה, ביודפת, ובמסדה, ובבית"ר - שם יש עיר חדשה – האפשרות הזאת היא כמעט לא קיימת בהיסטוריה.

צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ

"היא אומרת לנו מהו כוח החיים, האמונה והיצירה. מה הכוח הזה שטמון בעמנו, והוא כוח גדול מאוד. אנחנו עדיין מוקפים באויבים, באימפריות, במבקשי נפשנו, אבל אנחנו מוצאים את הכוחות לגונן על ריבונותנו, ולבנות את מדינתו, ולהגן על מדינתנו. כתוב אצלנו: בכל דור ודור יקום הגיבור, מגן העם. וקמו לנו גיבורים, יש לנו גיבורים כאלה, כי יש לנו את הרוח הזאת. אבל הרוח הזאת מחייבת מבחינתי לדעת את מקורותינו", הדגיש.

לדברי ראש הממשלה, תוכנית "מורשת'' שהקים מהווה כלי מרכזי לחיזוק רוח העם. ''אני מבקש שצעירים וצעירות בישראל יגיעו לכאן וישאבו השראה מהסיפורים הללו, מהשרידים שנמצאו כאן באתר. מהוד הקדומים שעוטף את תל יודפת ומתמזג בתפארת ההווה כאן בלב הגליל הפורח וגם בשאר חלקי הארץ. האתרים האלה הם חלק יסודי מסיפור עמנו ומה שיש בהם בעוצמתיות כבירה זה העובדה שאנחנו מקוממים את חורבותינו".

נתניהו בירך את ראשי הערים והישובים שסיירו יחד איתו. "אנחנו פועלים רבות כדי שהגליל כולו יפרח ואני מחויב לכך שמה שאנחנו עושים בדרום ייעשה גם כאן. אנחנו נביא לכם לא רק את התשתיות התחבורתיות, אלא גם את עוגני התעסוקה הגדולים שהם השילוב הנכון בין השקעה תשתיתית ממשלתית ליכולת תעשייתית ועסקית עצמאית. זה הסוד. הסוד הוא לא המדינה, הסוד הוא הסקטור הפרטי''.

הוא הבטיח, "אנחנו נדאג להביא הנה עוגנים שיתחילו לייצר כאן עסקים, כי עסקים הם אלה שיוצרים את ההמשכיות. העסקים הם אלה, זאב אלקין, שנותנים לך את הכסף לממש בסוף את התקציב של משרד המורשת, משם זה בא, והעסקים הללו באים גם כן מתוך עמנו, מתוך רוח היצירה, וברק העשייה, וגאוניות היצירה שטבוע בעמנו''.

השר אלקין אמר כי "אנחנו היום קוראים לישראלים לבוא בהמוניהם ולבקר באתר מבצר יודפת המחודש, אחד מאתרי המורשת החשובים ביותר מימי המרד הגדול בזמן בית שני וסמל לגבורה של לוחמי החירות היהודים. לא במקרה מנהיג ציוני דגול ומשורר זאב ז׳בוטינסקי בחר ביודפת, יחד עם מסדה וביתר, לסמל הגבורה היהודית של העבר עבור התנועה הציונית בימיו. כדברי המנון בית״ר: 'למות או לכבוש את ההר-יודפת, מסדה, ביתר'".