תוחמר הענישה למעסיקי שב"חים

ועדת הפנים תקדם את הצעת החוק להחמרת ענישה למעסיקי ומליני שוהים בלתי חוקיים. יוזם החוק ח"כ יוגב: ''יועיל להצלת חיים של ממש''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' באדר ב תשע"ו

תוחמר הענישה למעסיקי שב"חים-ערוץ 7
לכידת שב"חים. ארכיון
פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת תקדם בתחילת השבוע את הצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) להחמרת ענישה למעסיקי ומליני שוהים בלתי חוקיים.

הצעת החוק שהוגשה עוד בכנסת הקודמת וקודמה גם בכנסת זו בתמיכת הממשלה, תוצמד להצעת החוק הממשלתית של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

לתחומי הקו הירוק נכנסים כיום קרוב ל-100,000 פלסטינים לצורך עבודה. ל-50,000 מהם יש אישורי עבודה של מערכת הביטחון וכ-50,000 מהם נחשבים שוהים בלתי חוקים שכניסתם לתחומי הקו הירוק, עבודתם, שהייתם וחזרתם לתחומי יהודה ושומרון נאסרה מטעמים ביטחוניים והיא נעשית שלא כחוק ובקשיי אכיפה מצד מערכת הביטחון ומשטרת ישראל.

"החוק יגרום להצלת חיים של ממש", הסביר יוגב. ''הוא ייתן כלי נוסף לידי מערכת הביטחון, המשטרה ובתי המשפט בכדי להרתיע ולצמצם את תופעת השוהים הבלתי חוקיים ואת הסיכון הנובע מהם לאזרחי ישראל זו אחריותנו למען הגנת אזרחינו".

בדברי ההסבר להצעה המקורית נכתב שהחוק נועד "לייצר עוד כלי הרתעה לצמצום התופעה וסיכוניה ולשדר מסר ברור מהרשות המחוקקת לרשות השופטת לפיה קיימת חשיבות עליונה להחמיר בענישת המעסיקים והמלינים שב"חים ומעודדים בעצם מעשיהם את תופעת ההסתננות והשהייה הבלתי חוקית  ומסייעים בכך לפוטנציאל הפיגועים".