נדחתה הצעה לפיקוח על תשלומי הורים בבתי הספר

בשל התנגדות השרים החרדים, נדחתה היוזמה למנוע גביית תשלומי הורים במערכת החינוך ללא היתר של ועדת החינוך של הכנסת.

מיכל לוי , ג' באדר ב תשע"ו

בית ספר. אילוסטרציה
בית ספר. אילוסטרציה
פלאש 90

ועדת שרים לחקיקה דחתה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) שנועדה להבטיח כי לא יאושרו תשלומי הורים במערכת החינוך ללא היתר של ועדת החינוך של הכנסת.

לטענת יונה, גביית היתר הקיימת במערכת החינוך נעשית בצורה לא מבוקרת, משיתה על ההורים נטל כלכלי כבד ובפועל יוצרת פערים משמעותיים בשוויון ההזדמנויות בחינוך.

מנגד, נציגי ש"ס וביהדות התורה, התנגדו נחרצות ליוזמה שכן אישורה עלול למנוע מהמוסדות החרדיים לגבות תשלומי שכר לימוד מהורי התלמידים בעוד שהם מתוקצבים על ידי המדינה באופן חלקי בלבד.

ח"כ יונה אמר בתגובה כי "אחת הפיקציות הגדולות בישראל היא חוק חינוך חינם. בנוסף לקיצוץ ארוך השנים בתקציבי המדינה לחינוך, משרד החינוך מאפשר גביית תשלומים בלתי מבוקרת. לא ייתכן כי מידי שנה ייאלצו הורים לשלם עוד ועוד כספים מבלי שתהיה על כך שום בקרה. מסר אני מצר על כך שהקואליציה בחרה שלא לתמוך בהצעת החוק שלי, אך זה לא ימנע ממני להמשיך להיאבק על חינוך ציבורי חזק, איכותי ושוויוני לכל".

לגבי המוסדות החרדיים הבהיר יונה כי "באשר לבתי ספר חרדים שאינם מתוקצבים באופן מלא, החוק קורא לאישור של וועדת החינוך רק לתשלומי הורים שהם מעבר לסכומים המבטיחים להם תקצוב מלא. כלומר, החוק אינו בא למנוע השלמה של תקצוב מלא של בתי הסםר החרדיים ממקורות שאינם ממשלתיים".