הפלרת מי השתיה תחודש

ועדת הפנים החליטה כי הפלרת מי השתייה תחודש. ח"כ גרמן: "ההטעיה הגדולה היא שאין עוד מדינה שמחייבת הפלרת מים, לרבות ארה"ב".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' באדר ב תשע"ו

הפלרת מי השתיה תחודש-ערוץ 7
Water (Thinkstock) מים ברז
Thinkstock

הפלרת מי השתייה תחודש  - כך החליטה היום (רביעי) ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דודי אמסלם. בתום הדיון הוגשה רביזיה, שתישמע רק בשבוע הבא.

רמת ההפלרה שנקבעה תהיה 0.7 מג"ל. 11 ח"כים הצביעו בעד ו-3 נגד.

במהלך הדיון תקפה שרת הבריאות לשעבר ח"כ יעל גרמן את החתירה לשינוי המצב הקיים. "לא נכנסתי למשרד והחלטתי לבטל את ההפלרה"" אמרה גרמן שביטלה את ההפלרה בעת שכיהנה כשרת הבריאות. "מצאתי מסקנות ועדה שישבה שנתיים על המדוכה ושמעה את כל העמדות, ועדת עדין. הוויכוחים האלה לא נולדו אתמול. הם מתקיימים כבר 15 שנה. ועדת עדין החליטה לבטל את חובת ההפלרה, לא שרת הבריאות. אני חתמתי על תקנות המים, שביטול חובת ההפלרה היא רק סעיף אחד מהן. ההטעיה הגדולה היא שאין עוד מדינה שמחייבת הפלרת מים, לרבות ארה"ב".

ח"כ בני בגין הוסיף ושאל "כמה מקרים של פלואורוזיס (כתמים על השיניים הנגרמים מפלואוריד) יש בארץ? אחרי שנות הפלרה, כמה מקרים ידועים? (פונה לשרית כספי, 'אדם טבע ודין') האם את מוכנה להניח שהמדגם שציינת אינו גדול?"

ח"כ אכרם חסון צידד ביוזמה. "אני משוכנע שמי שאחראי על בריאות הציבור הוא שר הבריאות. הוא בוודאי עשה בדיקות עם הרופאים הכי טובים. אם מ-2002 מאז התחילו בהפלרה, לא הייתה בעיית בריאות, חייבים לתמוך. מחקרים הם לא מדע מדויק. הם תוצר של אינטרסים. כל אחד מטעה אותנו. צריך לתמוך בשר".

ד"ר שלמה זוסמן, ראש אגף בריאות השן במשרד הבריאות: "העבודה שלי היא לקרוא את כל המחקרים והמאמרים בצורה ביקורתית. אנו מכירים את הספרות המדעית. כאילו יש חילוקי דעות. אם היה חילוקי דעות ביני לפרופסור לרפואת שיניים או לאיגוד רופאי הילדים, היה אפשר לומר שיש ויכוח בין אנשי מקצוע. הדוברים ציטטו מחקרים אבל השוו בין עששת בגיל 5 לעששת בגיל 12 שזה משהו אחר לגמרי. גם לצטט מחקרים צריך לדעת".

פרופ' יהונתן מן, בי"ח הדסה עין כרם" הבהיר כי כמעט בכל העולם לא קיימת התנגדות להפלרה. אין התנגדות להפלרה בשום מקום חוץ מסקנדינביה. כלכלית, על כל דולר שאתה משקיע בפלואוריד, אתה חוסך 43 דולר למשתמש. תכפילו במספר האנשים במדינה תגיעו לרווחים של עשרות רבות של מיליונים. כאיש בריאות הציבור בכל רמ"ח אבריו אני תומך בחום בהחזרת התקנות להפלרה. זה בריאותי, זה חברתי. זה עוזר לעניים".

"לא השרה גרמן ביטלה את ההפלרה. הוועדה החליטה", אמרה שרית כספי, אדם טבע ודין, "הוועדה לא החליטה על דעת עצמה. משפטית זה פוגע בזכויות הפרט. יש חוק זכויות החולה, לפיו גם טיפול מונע מוגדר כטיפול רפואי. אין כאן הסכמה מדעת של המטופל".

מיכל רוזן, "איזון חוזר" אמרה כי "הרמה של הפלואוריד שמכניסים למים ידועה אבל הרמה שבה כל אחד מקבל את הקוקטייל לא ידועה. ההפלרה סותרת את חוק החומרים המסוכנים. מי שאישר את התקנה עובר על חוק חומרים מסוכנים ומי שמבצע הוא עבריין שחשוף לתביעה ייצוגית. נתוני הלמ"ס מ-2014 מראים כי המגמה ב-50 שנה היא של עלייה בעששת במיוחד במקום שהוסיף פלואוריד למים. הפלרה היא הרעלה המונית".

ח"כ טלב אבו ערר תהה: "למה עניין בריאותי גרידא נדון בוועדת הפנים?". יו"ר הוועדה הודה כי התהיה עברה גם במוחו: "גם אני לא הצלחתי להבין. למה זה בכלל מגיע לוועדות הכנסת? אבל זה בא לפתחנו ואנחנו צריכים להחליט".

ח"כ אבו ערר הוסיף "אני הולך ליפול בין מהנדסי המים לרופאי השיניים ואני בכלל למדתי משפטים. יש מי שאומר שזה מגן על השיניים ויש אומרים שזה הורס את השיניים. אמרו שהפלואוריד הוא פסולת פוספט. אני מציע לדחות את ההצבעה ולהביא לצוות מקצועי רפואי".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם הדף את הצעתו: "הפלואוריד לא בא לעולם לפני שבוע. וגם אם ניתן למומחים לשבת שנים זה לא יוכרע".