לקיים דיון. רזבוזוב
לקיים דיון. רזבוזוב צילום: פלאש 90

ירידה של כמעט 40% בשיעור העולים ארצה בחודשיים וחצי האחרונים – בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. כך חשף היום (רביעי) מנכ"ל משרד הקליטה חביב קצב, בישיבת ועדת העלייה הקליטה והתפוצות שדנה בהיערכות הממשלה והרשויות המקומיות לקליטת העולים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), ציין כי קבינט הקליטה בממשלה בראשות ראש הממשלה, מעולם לא התכנס לדון בהפיכת העלייה מצרפת, אוקראינה, בלגיה ואתיופיה לפרויקט לאומי מתקוצב.

לדבריו הדיון הנוכחי נועד להתקיים בהשתתפות שר העלייה והקליטה וסגן שר האוצר, אולם שניהם הודיעו ברגע האחרון כי לא יגיעו. "הדבר מעיד שהשרים שלנו לא מתייחסים ברצינות לנושא העלייה", האשים.

נגוסה ביקר את הממשלה על הקפאת העלאת שארית יהודי אתיופיה. "אתמול על פי החלטת הממשלה הייתה אמורה לעלות הקבוצה הראשונה של העולים מאתיופיה מתוך 9,000 עולים, אולם מסתבר שישראל על אף כלכלתה החזקה לא מסוגלת לקלוט 2000 עולים מאתיופיה מדי שנה - אלא רק 30 אלף עולים ממדינות אחרות".

הוא הבהיר כי "לא אצביע עם הממשלה עד שתבוטל גזרת ההקפאה. שורשה של הגזרה הזאת הוא אפליה".

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) אמר כי "בנושא של עלייה וקליטה אין אופוזיציה וקואליציה ואנו משתפים פעולה מדי שבוע בוועדה הזאת, ומצער שהממשלה לא מתייחסת לנושא הזה ברצינות המספקת".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ציין כי "אנחנו בתקופה טובה - 32,000 עולים בשנה, אך חייבים להעלות את מספר זה, ולסייע לכל מי שהגיע לכאן להישאר כאן".

ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו) הזהירה כי "יש בפנינו חלון הזדמנויות שלא נוצל וייסגר בקרוב. שר הקליטה חסר כאן מאוד כי אנחנו במשבר עלייה הולך-ומחריף. בניגוד מוחלט לאנטישמיות ולטרור המתחזקים, והיה אך טבעי היה שהעלייה ארצה דווקא תתחזק. מוכרחים לבצע באופן מלא ובדחיפות את התכנית הלאומית לעידוד עלייה מצרפת, בלגיה ואוקראינה ולהרחיב תכנית זו למדינות נוספות".

לדבריה, הצניחה במספר העולים מאוקראינה וצרפת נגרמה כי "העולים אינם מקבלים מענה מספק לצרכיהם, במיוחד בתחומי התעסוקה והחינוך – וממילא עלייה חדה בקשיי הקליטה וההסתגלות, ודימוי שלילי של העלייה ארצה. עד שלא נבצע תכנית יסודית להסרת חסמים, גלי העלייה ימשיכו לדעוך ולא יהיה שינוי בנתונים העגומים".

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, סיפר כי מאז הקמתה לפני 15 שנה תרמה הקרן 177 מיליון דולר בתחום העלייה. "כשהקמתי את הקרן", סיפר, "תמיד היה לי חלום לעלות ארצה. את הקרן הקמתי על בסיס שלושה דברים: עלייה וקליטה, עוני וביטחון. מאז גדלנו והפכנו להיות הפילנתרופיה היהודית הגדולה בארץ ובעולם.

"לדאבוני, אינני רואה כיום התגייסות מספקת מצד הממשלה וחברי הכנסת לנושא זה. אם לממשלה אכפת מהנושא - חייבים להשקיע יותר בקליטה". הרב אקשטיין פירט כי בשנה שעברה הקרן קלטה 2,700 עולים חדשים מאוקראינה, בלגיה ומרוקו והשנה יטפלו ישירות בהעלאה ארצה.

נציג הסוכנות היהודית יהודה שרף, העריך כי ללא העליה מאתיופיה יגיעו לארץ 33 אלף עולים בשנת 2016. בשנת 2015 עלו כ-32 אלף עולים. עד כה, עלו 600 עולים פחות מהשנה שעברה. הממשלה צריכה לתת למשרד הקליטה יותר מהקיים כיום. אנו בשעת חירום בנושא".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו