"המחבל בחר במכוון לפגוע ביהודים"

יעקב חגואל, ראש המחלקה למאבק באנטישמיות, מתייחס לפיגוע בטורקיה ומאשים, "ארודאן נותן רוח גבית למפגעים לפגוע ביהודים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' באדר ב תשע"ו

יעקב חגואל, ראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות בסוכנות היהודית המשמש גם סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, טוען בראיון לערוץ 7 כי המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות אתמול באיסטנבול התכוון לרצוח יהודים.

לדבריו הפיגוע היה חלק מהתגברות האנטישמיות באירופה ובטורקיה, "הכתבות הייתה על הקיר. אנחנו מדברים על עשור מאוד קשה, בעשור האחרון כל שנה ישנה יותר אלימות אנטישמית מהשנה שקדמה לה".

חגואל אומר כי המחבלים מושפעים גם מהנהגת טורקיה, "ארודאן וחברי פרלמנט בטורקיה נותנים רוח גבית לאותם מפגעים לפגוע ביהודים בכך שהם משתתפים בכנסים אנטישמים. ואין לי ספק שאותו מפגע נצמד לקבוצה, הקשיב לעברית ורק אז הפעיל את המטען. מבחינתו הוא רצה לפגוע ביהודים וישראלים".

למרות הביקורת החריפה כלפי נשיא טורקיה חגואל מברך על הפעולה המהירה שלו כלפיי הפוליטקאית ממפלגתו שהביעה שמחה מהפגיעה בישראלים, "ארדואן הגיב כמו שצריך בזה שפיטר את חברת הפרלמנט ממפלגתו, מחק את הציוץ תוך זמן קצר ופנה לראש ממשלת ישראל במכתב תנחומים. ככה מתנהגים בני אדם".

חגואל קורא  לנשיא טורקיה להמשיך בכיוון החיובי, "ארדואן צריך לתפוס את עצמו ולראות איך הוא שומר על הקהילה היהודית המדהימה שיש בטורקיה. ליבי ליבי על הקהילה היהודית, צריך לחזק שם את הביטחון".

ראש המחלקה למאבק באנטישמיות מסביר את הקשר של האירוע בטורקיה לחג המתקרב, "סיפור פורים הוא סיפור של אנטישמיות קלאסית. אנחנו כיהודים חייבים להרים את הראש בגאווה יהודית ולומר אנחנו יהודים ואנחנו גאים ביהדות שלנו ונמשיך להיות יהודים למרות האנשים שרוצים ברעתנו".