לורי פלטניק, מייסדת JRWP
לורי פלטניק, מייסדת JRWPצילום: שמוליק עלמני

ארגון JWRP ,Jewish women's renaissance project, ממרילנד ארה"ב ומשרד התפוצות, בראשות השר נפתלי בנט, משיקים פרויקט לאומי חדש שנועד לאפשר ל-5,600 נשים יהודיות מ-26 מדינות ברחבי העולם, חוויית חיים בלתי נשכחת של מסע בן 9 ימים בישראל - כך הוכרז בטקס מיוחד שהתקיים בכנס ארגון אייפ"ק שנפתח בוושינגטון.

הפרויקט ההיסטורי המשותף המתוקצב ב-12.5 מיליון דולר לשנתיים הקרובות נועד להרחיב את פרויקט "מומנטום" הקיים של JRWP המביא לישראל מדי שנה מאות נשים יהודיות מרחבי העולם, מתוך הכרה במעמדן הייחודי בקרב המשפחות והקהילות שלהן במדינת המוצא.

בשונה מתכנית "תגלית" שם מושקע מאמץ בעיקר בצעירים - כאן, בפרוייקט החדש, מושקעים המשאבים באמא היהודייה זאת מאחר והיא משפיעה על המשפחה כולה - בעיקר על חינוך ילדיה.

חלק משמעותי בפרויקט הוא העובדה ש-JRWP פועל בשיתוף פעולה צמוד עם 150 ארגונים יהודים שונים ברחבי העולם ומסייע בחיזוקם ובבניית מנהיגות מקומית. כמו כן, במסגרת הפרויקט יינתן דגש מיוחד להבאת נשים מקהילות יהודיות שבהן חלה לאחרונה עלייה במקרי אנטישמיות כגון ארגנטינה, קובה, חבר העמים וצרפת.

"ההסכם ההיסטורי הזה מאפשר לנו להמשיך ולהקים תנועה עולמית של נשים פורצות דרך שמבקשות ליצור עולם טוב יותר בהשראת הערכים היהודיים", מסר בן פרי, מנכ"ל JRWP, ולשעבר בכיר במרכז פרס לשלום.

"כשאנחנו מעצימים אישה, אנחנו מעצימים משפחה שלמה. כשאנחנו מעצימים משפחה, אנחנו יכולים להעצים קהילה שלמה. כשאנחנו מעצימים מספיק קהילות, אנחנו יכולים לשנות את העולם כולו, ואני משוכנע שהיוזמה החדשה שעליה הכרזנו היום תסייע לנו להפוך את החזון הזה למציאות".

מאז 2009, ארגון JRWP הביא לישראל למעלה מ-7,300 נשים יהודיות ממדינות שונות ברחבי העולם. במסעות משתתפות גם נשים ישראליות והם מאפשרים להם לקיים מפגשים ייחודיים ומעוררי השראה עם הנשים מרחבי העולם. המסעות שחוות הנשים ברחבי ישראל, מצפונה ועד דרומה, כוללים חווית והתנסויות המלמדות על ההיסטוריה והמורשת היהודית בדגש על ישראל המודרנית.

נפתלי בנט, שר החינוך והתפוצות, מסר, "חשיבותה של השותפות עם JWRP נשענת על כוחו המהפכני של הפרויקט להעניק הזדמנות יוצאת דופן לנשים מרקעים שונים ומקומות שונים לחזק את זהותן ואת הקשר שלהן לישראל. זהו פרויקט הממחיש את מחויבותה של ממשלת ישראל כלפי יהדות התפוצות".

"אנחנו רואים ביוזמה החדשה כפרויקט דגל של ממשלת ישראל בכל הנוגע לקשריה עם יהדות התפוצות", מסר דביר כהנא, מנכ"ל משרד התפוצות. "אנו גאים מאוד בשותפות האסטרטגית שלנו עם ארגון JWRP, ורואים עצמנו שותפים לחזון של העצמת נשים יהודיות מרחבי העולם מתוך הכרה במקום הייחודי שיש להן בגידול והעצמת הדור הבא ובחיזוק זהותם היהודית והקשר שלהם לישראל", ציין והוסיף, "כולי תקווה כי שיתוף הפעולה הזה ילך ויתרחב וימלא תפקיד משמעותי במשימתנו ההיסטורית להבטיח את עתיד העם היהודי בעולם כולו".

ארגון JWRP, שמשרדיו ממוקמים במרילנד ארה"ב, נוסד בשנת 2008, במטרה לקדם העצמת נשים יהודיות, תוך הכרה ביכולתן לשנות את העולם דרך ערכים יהודים. הפרויקט העיקרי של הארגון הוא "מומנטום", מסע מסובסד בן שמונה ימים בישראל.

עד היום לקחו בו חלק למעלה מ-7,000 נשים מ-26 מדינות ברחבי העולם. בשנת 2014, משרד התפוצות נכנס כשותף בפרוייקט לאחר שזיהה אותו כפרויקט אסטרטגי חשוב עם חזון עתידי מובהק.

מחר נביא כאן ראיון משותף עם מנכ"ל משרד התפוצות דביר כהנא ובן פרי מנכ"ל JWRP על הקמת הארגון ומטרותיו