פורים
פורים צילום: פלאש 90

הרב יונה גודמן מציע להורים בפינתו בערוץ 7 להבחין בשינויים שחלים בין אתגרי פורים בגיל צעיר לעומת האתגרים בגילאי התיכון.

"בגיל צעיר, יום פורים הוא מלא אור וטוב. מתחפשים, שמחים, מרעישים כששומעים את השם 'המן' ומחלקים משלוחי מנות לחברים בשכונה", אומר הרב גודמן ומוסיף שדווקא משום שאין אתגרי חינוך ייחודיים בגיל צעיר, הורים עלולים לא לשים לב לאתגרים הגדולים המופיעים בגיל חטיבת ביניים ואילך.

לדברי הרב גודמן קיימת נקודת תורפה לילדים בגילאי חטיבות הביניים, "עד סוף בית ספר יסודי: במוצאי תענית אסתר מתחפשים, הולכים לקריאת מגילה ואחר כך הולכים לישון. אך בגיל חטיבת ביניים רבים מילדינו יוצאים אחרי קריאת המגילה, יחד עם חברים, כדי 'לעשות שמח', ושם אתגרי החינוך רבים.

"בגיל תיכון לרובם יש מסיבה מסודרת, בישיבה או באולפנה, ומי שנותר ללא מענה הם דווקא צעירים בגיל החטיבה. הם גדולים מדי מכדי ללכת לישון מוקדם, וצעירים מדי מכדי לזכות למסיבה מושגחת מטעם הישיבה, וכך נותרים הם לשוטט וחלילה להשתכר בצורה פסולה".

הרב גודמן קורא להורים לזכור, "גם אם בפורים יש חופש מבית הספר, אין חופש מהורות! אסור להורים לשקוע בתכניות שלהם לפורים, ולהניח שילדינו 'בסך הכל הולכים לשמוח קצת'. הניסיון מלמד שרבים משתכרים ולעתים אף עושים שטויות מתוך שכרותם.

"חובתנו לגלות הורות, להגדיר מראש לאן מותר ללכת, עד איזה שעה חוזרים הביתה ובעיקר האם מותר לשתות וכמה. אם אתם מבינים שלא טוב לילד בגיל כזה להשתכר, העובדה שחלק מחבריו משתכרים היא מצערת, אך אינה סיבה לוותר על עקרונותיכם!".

בצד הקריאה להגדיר לילדים מראש מה מרשים להם לעשות בלילה זה, מציע הרב לגבש חזית הורית, "אפשר לתאם את המדיניות עם הורים אחרים, שיש להם ילדים באותו גיל. לא כדי להצדיק את עמדותיי, עליהן אקפיד גם אם אהיה לבד, אלא כדי להקל על הילד, שימצא שעל חלק גדול מחבריו חלים מגבלות והנחיות דומות".

ברם, לדעתו, כל זה הוא בבחינת "סור מרע" והרב מציע לטפח במקביל גישה של "עשה טוב", "חשוב להַבנות תפיסה ראויה של המשמעות הפנימית של פורים. לקחת אותם איתנו בעת חלוקת משלוחי מנות לאנשים בודדים בשולי הקהילה. לקחת אותם איתנו בעת חלוקת מתנות לאביונים, ולסייע להם לראות בפורים חג מלא אור ולא שטויות".

לסיום דבריו, מציע הרב גודמן לקשר השנה בין פורים לאירועי תחילת השבוע, "בסוף השבוע היינו עדים לפיגוע רצחני בטורקיה, בו נרצחו שלושה ישראלים ואחרים נפצעו, חלקם קשה. מציאות זו, שקמים עלינו לכלותינו, מלווה אותנו אלפיים שנה ואינה חדשה. אך משהו כן התחדש. היכולת של משלחת מטעם מד"א לטוס למקום ולפנות תוך שעות את הפצועים קל".

"היכולת של צה"ל להטיס למקום בית חולים עם חדר ניתוח מעופף, בתוך מטוס, כדי לפנות את הפצועים קשה לארץ. העובדה שבשדה התעופה כאן ממתינה שורה של ניידות טיפול נמרץ, כשכל אחת יודעת איזה פצוע היא עתידה לקלוט ולאיזה בית חולים היא אמורה לקחת אותו – עת בתי החולים כבר קיבלו מראש את המידע הרפואי המדויק מרופאי חיל האוויר בתוך המטוסים – כל זה לא היה אלפיים שנה! עלינו לראות את ה'ונהפוך הוא' המתגלה לנגד עינינו ולדעת להתחבר לצד הפנימי של פורים, תוך הודיה על כך שכפי שאז – 'ליהודים הייתה אורה ושמחה', כן בע"ה הולך ומופיע אצלנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו