הר חברון על המפה: קבוצת הכדורסל בליגה הארצית

עם 20 משחקים ללא הפסד, וכשנותרו שני מחזורים לסיום העונה, הבטיחו אמש קבוצת אליצור הר חברון את העפלתם לליגה הארצית. יש עתיד

נרי וייס , י"א באדר ב תשע"ו

שחקני הר חברון חוגגים העפלה היסטורית אתמול
שחקני הר חברון חוגגים העפלה היסטורית אתמול
צילום: באדיבות דוברות הר חברון

עולים בהר. זה לא עוד סיפור על קבוצת כדורסל רגילה שעושה הישג ספורטיבי כזה או אחר. מדובר בפרוייקט חינוכי, ספורטיבי ובעיקר כזה שלמרות התנאים והקשיים בשל המצב הביטחוני, לא מוותר ומצליח להביא תוצאות.

קבוצת הכדורסל של אליצור הר חברון עלתה אמש לליגה הארצית, הישג לא מבוטל כלל, בטח כשזו מבטיחה למעשה את העפלתה לליגה הארצית עת נותרו שני מחזורים לסיומה של העונה. 

20 ניצחונות מתוך 20 משחקים השיגו שחקני הר חברון בטרם הבטיחו את העפלתם לליגה הארצית בעונה הבאה. שחקני הנבחרת, רובם הגדול תלמידי הישיבה התיכונית סביבתית, 'ישיבת סוסיא', בגילאים 15-16. רובם גם תושבי הר חברון, מלבד שני שחקנים תושבי גוש עציון ובאר שבע שקיבלו אישור מיוחד להצטרף לקבוצה הייחודית. 

קבוצת אליצור הר חברון מונה כ-170 ילדים ובני נוער, מכיתות ב' ועד גיל בוגרים, שמשתתפים בליגות המקומיות, חלקן בהצלחה וחלקן פחות. "הכל החל לפני 8 שנים", מספר אלי שפר, מי שמנהל את תחום הכדורסל במועצה האזורית הר חברון. "התחלנו בקטן, עם קבוצה בכיתה ו', ואט אט תפס העניין תאוצה ועורר את תושבי המועצה להצטרף ולהקים קבוצות נוספות תחת השם". 

הקבוצות השונות משחקות בליגה הנמוכה ושייכות למחוז נגב, שם משחקות לרוב קבוצות יהודיות ומיעוט הן הקבוצות מהפזורה הבדואית. בין הקבוצות אותן אפשר למצוא במחוז נגב אלו קבוצות מיישובים בקרבת סוסיא, כמו להבים, מיתר ועומר הקרובות יחסית, וכן מהמועצה האזורית בני שמעון, ערד, אילות, ערבה ואפילו אילת, שרחוקה מרחק נסיעה של שעתיים וחצי לכל כיוון.

כאמור, את קבוצת אליצור הר חברון מעטרים בעיקר תלמידי הישיבה התיכונית בסוסיא, בין היתר בשל קרבת האולם הביתי אל הישיבה. לדברי שפר, הכל מתואם יחד עם הישיבה, מהאימונים, דרך המשחקים ועד לפעילויות שמסביב לקבוצה. הקרבה לישיבה התיכונית מאפשרת לקבוצה בין היתר ליהנות מתמיכה רחבה של אוהדים כשלכל משחק ביתי מגיעים מאות מתלמידי הישיבה ותושבי האזור בכדי לעודד ולתמוך בקבוצה. 

גם אל המשחק שהתקיים אתמול באולם הכדורסל ביישוב 'סוסיא', הגיעו מאות אוהדים של הקבוצה המקומית, עת פגשה היא את 'בני שמעון' מהמועצה האזורית. בזכות תמיכת האוהדים והיכולת הגבוהה של השחקנים, הסתיים המשחק בניצחון גדול לזכות קבוצת אליצור 'הר חברון', כשהתוצאה בסיום עמדה על 29:64 לזכות המקומיים, מה שהבטיח להם באופן סופי את העפלתם לליגה הארצית בעונה הבאה.

הקבוצה אותה מאמן אבי אבו, נתמכת על ידי המועצה ומתנ"ס 'הר חברון', כשגם אגודת אליצור, אגודת הספורט הדתית עוזרת ותומכת.

שפר מספר כי לצד ההישג הגדול של הקבוצה, היו גם קשיים לא מעטים. "בגלל המצב הביטחוני היו קבוצות יהודיות שלא הסכימו לבוא. ההורים של השחקנים רק שמעו את השם 'הר חברון' ולא הסכימו לבוא". 

לדברי שפר, "לא היה זה עניין של כסף ועלות ההסעות הממוגנות. סידרנו להם נסיעה בטוחה בדרכים מאובטחות, ואפילו שהיישובים שלנו סמוכים וקרובים אחד לשני באופן יחסי ליתר הקבוצות, אלה לא הסכימו לבוא, רק בגלל השם ושהם לא רגילים לנסוע בכבישים שלנו".

"מי שהיה חשוב לו להגיע, קבוצות שהיו איתנו במאבק על המקום הראשון, באו ממקומות רחוקים יותר ובדרכים לא דרכים".

עם העפלתם לליגה הארצית יצטרכו חברי הקבוצה מהר חברון להתחיל לעשות נסיעות רחוקות יותר מאלה שהיו רגילים, כשגם רמת הקבוצות תעלה בהתאם. בליגה הארצית יקיימו השחקנים משחקים מול קבוצות מראשון לציון, אשדוד וירושלים. 

דביר דותן, מורה בישיבת סוסיא למקצוע ההיסטוריה אמר כי "הרבה פעמים מגיעים אלי שחקני הקבוצה לבקש שחרורים מהשיעור או להגיע באיחור, בשל השיעור שמתקיים בסוף היום ומתנגש באימונים או בנסיעות למשחקים".

דותן מספר כי הוא נענה לבקשתם של התלמידים בשל שתי סיבות מרכזיות. "אני מפרגן מאוד לתלמידים כי אני יודע שהם לוקחים את העיסוק בכדורסל ברצינות ובמקצועיות, בנוסף הם משקיעים מעבר לזמנם בהשלמת הפערים הלימודיים". 

עוד מסביר דותן כי "החשיבות הגדולה של הקבוצה עבור התלמידים המשחקים בה, לעיתים שווה הרבה יותר מעוד שיעור בתוך הכיתה".

צלחת האליפות באדיבות דוברות הר חברון

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il