טרור בלב אירופה. 28 בני אדם נרצחו הבוקר (שלישי) בפיגועי תופת שאירעו בנמל התעופה בבריסל, בירת בלגיה ובתחנת מטרו בעיר.

13 בני אדם נרצחו בשני פיצוצים שאירעו בסמוך לדוכן הצ'ק-אין של חברת אמריקן אירליינס ובאולם מקבלי הפנים של נמל התעופה. בסדרת פיצוצים בתחנת מטרו נרצחו עוד 15 בני אדם. לפחות 40 בני אדם נפצעו במתקפת הטרור.

בין הפצועים בנמל התעופה, יהודי חסיד בעלז שמצבו קל עד בינוני והוא מאושפז בבית חולים מקומי. חסיד נוסף שנקלע למקום נפצע באורח קל מאוד, טופל ומיד המשיך בדרכו.

האזרחים ששהו בנמל התעופה פונו באופן מיידי למתחם סגור בנמל ואחרים נמלטו על נפשם וברחו מהאזור. בדקות האחרונות הועלו לאוטובוסים כל מי שנשאר במקום, ככל הנראה במטרה להעבירם לנמל תעופה חלופי ולאפשר את צאתם מבלגיה.

תחנת המטרו בה התרחש הפיצוץ היא הסמוכה מאוד למשרדי מוסדות האיחוד האירופי. הרשויות בבריסל עצרו באופן מיידי את תנועת הרכבות. בלגיה הכריזה באופן מיידי על העלאת רמת הכוננות מפני טרור בכל רחבי המדינה.

רגע הפיצוץ בנמל התעופה

בעקבות מתקפת הטרור נרשמים עיכובים בטיסות הישראליות מאירופה. ברשות שדות התעופה מבקשים מציבור הנוסעים לגלות סבלנות ולבדוק את לוחות הזמנים.

רזה קיכלר, שהיתה עדת ראייה לפיגוע בנמל התעופה, סיפרה "היה פיצוץ אחד קטן ואחריו אחד גדול - בזמן שביצענו את הצ'ק אין. כל הבניין רעד והיה עשן בכל מקום. מההדף היו אנשים שעפו על הקרקע בתוך הטרמינל. הם לא נפצעו אבל פשוט הוטחו אל הרצפה".

מקום הפיגוע

אלכס רוסי, עד ראייה נוסף סיפר לרשת סקיי ניוז, "שמענו פיצוצים חזקים מאוד. הבניין כולו רעד והרגשנו המון אבק ועשן כבד. רצנו לעבר המקום שממנו שמענו את הפיצוץ ורק הצלחנו לראות אנשים בורחים מהמקום בהלם".

במסגרת הגברת הכוננות בבריסל בשל שני הפיגועים - תוגברה באופן משמעותי גם האבטחה על מוסדות הקהילה היהודית בעיר.

חיילים בלגים מסיירים בנמל התעופה בבריסל, הבוקר  צילום: רויטרס

כוחות הביטחון הבלגים היו בשבועות האחרונים בכוננות גבוהה בכל רחבי המדינה. נזכיר כי ביום שישי האחרון לכדו כוחות הביטחון הבלגים והצרפתים את המחבל סלאח עבד א-סלאם שנמלט לאחר הטבח בפריז. הוא נתפס בבניין בפרבר מולנבק שבבריסל.

המצוד אחריו נמשך 127 ימים ומצלמות של כלי התקשורת תיעדו את חילופי הירי ואת רגע מעצרו הדרמטי בבניין צמוד לבית מרקחת. המחבל נורה ברגלו ונפצע.

צרפת כבר הודיעה כי תעביר בקשה רשמית לבלגיה כדי להסגיר אליה את המחבל. יחד עם עבד א-סלאם נעצרו ארבעה חשודים נוספים.