כוחות ההצלה הבלגים בנמל התעופה בבריסל
כוחות ההצלה הבלגים בנמל התעופה בבריסלצילום: רויטרס

ד"ר סיימון פרי, איש הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, מומחה לשיטור טרור, מתייחס בראיון לערוץ 7 להתמודדות האירופית עם טרור בשדות תעופה, לעומת זו הישראלית, ולדבריו האירופים לומדים, אך לאט לקחים שבישראל למדנו בדם.

"נמל תעופה הוא מקום שבו יש מניע גדול מאוד של טרוריסטים לתקוף", אומר ד"ר פרי ומזכיר את הפיגוע שעמו התמודדה ישראל בנתב"ג בשנת 73' כאשר קוזו אוקומוטו וחולייתו ביצעו טבח בו נרצחו 24 בני אדם. ד"ר סיימון מציין כי מאז הפיגוע הזה החליטה ישראל שנמל תעופה הוא מקום שבו לא יתאפשר לבצע פיגוע, ומתוך תובנה שכזו, תובנת אפס סובלנות לאיומי טרור על מטוסים ונמל תעופה הושקע מאמץ רב וכסף רב כדי לאבטח במעגלים נרחבים את נתב"ג. זאת על אף מחיר הנוחות שאותו משלמים הבאים בשערי נתב"ג.

לעומת זאת "בבלגיה שדה התעופה לא אובטח כראוי, למרות שדווח על נוכחות של אנשי צבא ומשטרה במקום", אומר סיימון ומציין כי על מנת לחולל שינוי של ממש בנמלי תעופה כדוגמת זה הבלגי "דרושה מערכת מסודרת כמו בישראל שמתמודדת עם תרחישים שונים. זה לא נעשה באירופה כי יש לזה מחיר של השקעת משאבים שבישראל מוכנים להשקיע ובאירופה עוד לא. בישראל האזרחים מבינים שזה חלק מכללי המשחק ויש לזה מחיר, ובאירופה עדיין לא הפנימו זאת".

עם זאת הוא מציין מחקרים שהוא עצמו גורם מרכזי בהם, מחקרים שממומנים על ידי האיחוד האירופי ומעידים בכך על הפנמת חשיבות המחקר סביב סוגיות שיטור טרור, אך להערכתו עד שהדברים יגיעו לדרג השטח צפוי לחלוף עוד זמן. להערכתו האירועים האחרונים יזרזו את התהליך והראיה היא שהמחקר תוקצב בתוספת כלכלית נוספת כמו גם העובדה ש"כבר כעת יש שדות תעופה מאובטחים באירופה ויש סיוע ישראלי למשטרות וגורמי מודיעין להתמודד".

בארה"ב, מציין ד"ר פרי התמונה שונה. שם נכונים לשלם את המחיר הכלכלי והאזרחי של ההשקעה במאבק מול טרור התעופה, שכן "כשאין איום לא משלמים את המחיר", כפי שהמציאות הייתה עד כה באירופה. לעומת זאת הוא עצמו עוסק בשנים האחרונות בהכשרת מפכ"לים מארה"ב בסוגיות ההתמודדות עם טרור. מפכ"לים אלה מגיעים לישראל מאז אסון התאומים על מנת לרכוש ידע שהצטבר בישראל, "והם אכן מוכנים והבידוק שם הוא מאסיבי כי האזרח נכון לשלם את המחיר".

"בטרור צריך לבנות מענה מבצעי לכל תרחיש אפשרי. לצערי, מה שקורה הוא שקודם קורה התרחיש ורק אחר כך נערכים אליו. בישראל שילמנו הרבה דם עד שבנינו מערכות הגנה כוללות", אומר סיימון ומעיר לקראת תום דבריו כי לתפיסתו "אין פיתרון מושלם לשום תופעה חברתית, גם לא לטרור. צריך מענה מיטבי שצריך להתחדש בו כי גם ארגוני הטרור לומדים את העניין. צריך להבין שכדי לייצר מענה טוב צריך לייצר תרחישים אפשריים חדשים".