יערה ישורון: לסנכרן את החופשות

שלושה ימי חופשת פורים במערכת החינוך - סביר או מוגזם?

יערה ישורון , י"ג באדר ב תשע"ו

יערה ישורון: לסנכרן את החופשות-ערוץ 7
יערה ישורון
צילום: עצמי

כרגיל, התשובה לכל שאלה היא – תלוי. תלוי בפרופורציה, תלוי במחירים לכל אחד מהצדדים. לייצר שלושה ימים וחצי של חופשה בשביל חג שחז"ל הגדירו כיום אחד של מועד זה באמת הרחבה של המילה יום.

אבל פורים בכלל יצא מפרופורציה. על משלוחי המנות הכי מקוריים אנחנו חושבים כבר עם תום חנוכה, ושלושה שבועות לפני פורים כבר אין להשיג תחפושות במידה הנכונה. כך גם לקחה אותו מערכת החינוך – מחוץ לכל פרופורציה מתקבלת על הדעת. מראש חודש אדר כבר לא מתקיימים לימודים סדירים, ומאז ועד החג עצמו אנחנו מנהלים מערכות אקסל עם תזכורות מסונכרנות ליומן כדי להבין איזה ילד צריך להביא איזה פריט באיזה יום. ואז מגיעה גולת הכותרת בדמות שלושה ימי חופשה ועוד חצי יום נוסף – כי מתחפשים.

למרבה הצער ההורים בעבודה, עסוקים בלפרנס את הילדים, ועל כל הבלגן הזה הם נאלצים למלא אקסל נוסף: מי נמצא עם הילדים עד איזו שעה באיזה יום. כי מה לעשות, תענית אסתר לא נקבעה כיום חופשה מהעבודה. שושן פורים הוא למעשה האיסרו חג של פורים – סתם יום חופש, אבל הפעם הוא יוצא בשישי, אז אפשר לחיות עם זה בשלום, ואפילו חג פורים עצמו נחשב רק יום בחירה.

הכי קל להגיד על ההורים שהם מקטרים וצרי עין בחופשות של המורים. ובכן, זה לא המצב. הורים רוצים להיות עם הילדים שלהם. תראו לי הורה אחד שלא רוצה לקבל את הילד המחופש שלו בשעה שתים עשרה בצהריים ממערכת החינוך, לנגב לו דמעה על המשלוח הקטן שקיבל ולחבק אותו על היום החוויתי והנהדר שהיה לו. אבל זה בלתי אפשרי, בטח לא לפני שלושת ימי החופשה הנוספים שלהם.

הגיע הזמן לסנכרן את לוח החופשות של ההורים והילדים, כי להמשיך עם לוח החופשות מלפני 70 שנה, זו באמת ליצנות.

יערה ישורון

יו"ר ארגון 'הורים עובדים לשינוי'