הרב יצחק לוי: חופשה מיותרת ומסוכנת

שלושה ימי חופשת פורים במערכת החינוך - סביר או מוגזם?

תגיות: בשבע 687
נעמה בן חיים , י"ג באדר ב תשע"ו

הרב יצחק לוי: חופשה מיותרת ומסוכנת-ערוץ 7
הרב יצחק לוי
צילום: עצמי

לטעמי שלושת ימי חופשת הפורים אינם רק מוגזמים, אלא מיותרים ולא מוצדקים. אפשר היה להסתפק ביום חופש אחד בלבד, חג הפורים עצמו, ולא היה צורך כלל להוסיף שני ימים נוספים.

אך גרוע מכך, חופשה זו עלולה להיות מזיקה ביותר. אם בשנה רגילה חוגגים הילדים ובני הנוער את ימי חודש אדר עוד הרבה קודם ימי הפורים עצמם, הרי שהשנה החגיגה כפולה ומכופלת בעקבות עיבורה של השנה. בהינתן ימי חופש, מערכת החינוך בישראל מאפשרת להם להמשיך את אווירת הפורים והליצנות גם לאחר סיומו של החג, וזאת כאשר הם נמצאים בבית ללא פיקוח של הוריהם – שאינם יכולים להרשות לעצמם לקחת יום חופש נוסף מהעבודה, בוודאי לא יומיים נוספים. מי ימנע מאותם ילדים ובני נוער להמשיך את אותן תופעות שליליות שמתלוות לחודש זה? מי יצליח לשלוט על הסדר הטוב בלי מסגרת חינוכית ומשפחתית?

במהלך כהונתי כשר החינוך התוודעתי למגבלות הרבות ולהסכמים הכובלים של משרד החינוך עם ארגוני המורים, למחויבות למספר ימי לימודים שיש לקיים במהלך השנה. ובכל זאת, אני עדיין בטוח שיש לעשות מאמץ אדירים כדי לקיים את הלימודים כסדרם בימי רביעי ושישי השבוע (ובירושלים – שם חוגגים את שושן פורים ביום שישי – יש לקיים לימודים בימי רביעי וחמישי). שוב, מפני שאין כל סיבה נראית לעין שיהיה ביטול תורה כה גדול וביטול לימודים כלליים ללא צורך.

הרמב"ם בהלכות תלמוד תורה אינו מציין כלל ימי חופש לילדים שלומדים תורה (כמובן מלבד ט' באב וערב פסח). אמנם איננו נמצאים ביכולת כזאת ובדור שכזה שאפשר לקיים את דברי הרמב"ם, אך ימי חופשת הפורים עדיין נראים מיותרים ועלולים חלילה להזיק ולפגוע. 

הרב יצחק לוי

יו"ר הוועד המנהל במכללת חמדת הדרום, לשעבר שר החינוך