"טעות טכנית"

משרד החוץ פרסם מכרז לתפקיד שגריר ישראל בברזיל, וחזר בו

תגיות: בשבע 687
ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג באדר ב תשע"ו

"טעות טכנית"        -ערוץ 7
"הצטערתי מדינית שישראל נכנעת לחרם". דני דיין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבוכה למשרד החוץ: בסוף השבוע שעבר פורסם מכרז פנימי לעובדי המשרד על כמה תפקידים, ביניהם תפקיד שגריר ישראל בברזיל.

כזכור, ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו החליט בחודש אוגוסט האחרון למנות את יו"ר מועצת יש"ע לשעבר דני דיין לתפקיד שגריר ישראל בברזיל, וזאת במסגרת מכסת המינויים הפוליטיים לתפקידי שגרירים. אלא שברזיל לא השיבה עד כה לחיוב או לשלילה לגבי המינוי.

במשרד החוץ אישרו תחילה שאכן יצא מכרז, אך אחרי זמן קצר חזרו בהם והבהירו כי "פורסם תיקון למכרז למשרת שגריר ישראל בברזיליה. דני דיין ממשיך להיות השגריר המועמד מטעמנו. המסמך שפורסם – בו היו עוד משרות - נבע מטעות טכנית".

בעקבות פרסום הטעות המביכה צייץ דיין בחשבון הטוויטר שלו: "במשך כשעה שמחתי אישית שהשתחררתי מהמצב הדי מביך בו אני נמצא, והצטערתי מדינית שישראל נכנעת לחרם. עכשיו זה חזר להיות להפך".

עם זאת, נראה שהמינוי מצוי באותו סטטוס. דיין אישר השבוע ל'בשבע' שלמיטב ידיעתו הוא המועמד לתפקיד, אך הבהיר עם זאת כי לא ידוע לו על שינוי בעמדת הממשל הברזילאי.

הרקע לאי אישור המינוי הוא לחץ ציבורי שהופעל בברזיל, בין היתר ביוזמתם של דיפלומטים ישראלים לשעבר כדוגמת מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל, למנוע את מינויו של דיין המזוהה עם ההתיישבות ביהודה ושומרון לתפקיד שגריר במדינה.

גם בברזיל עצמה יש כוח רב לפעילות הפרו-פלשתינית וללחץ שמפעילים ארגונים פלשתיניים כדי למנוע את המינוי.

דיין עצמו אמר לפני חודשיים כי הוא מעריך שלא יוכל לקבל את התפקיד, אך מי שצריך לתת מענה בנושא הוא המערכת המדינית.