הערכה: הצבת מצלמות בהר הבית-בימים הקרובים

שר ההקדשים הירדני: הצילומים ימנעו הפרה ישראלית של הסטטוס-קוו בהר

תגיות: בשבע 687
ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג באדר ב תשע"ו

הערכה: הצבת מצלמות בהר הבית-בימים הקרובים-ערוץ 7
"התקנת המצלמות מעבירה את הריבונות בהר הבית לידיים ירדניות". הר הבית
צילום: סלימאן קדר, פלאש 90

בישראל לא הופתעו מהודעת הממשל הירדני על כך שבקרוב תחל התקנת מצלמות האבטחה בהר הבית, שעליה סוכם לפני חודשים אחדים. עוד פחות הופתעו מהטענה הירדנית ש"מטרת הצבת המצלמות היא למנוע מצב שבו ישראל מפרה את הסטטוס-קוו במקום".

השר הממונה על הוואקף – שר ההקדשים הירדני, טען כי מרכז הבקרה שיוקם בעבור הירדנים יתעד "כל סוג של תוקפנות ישראלית". הוא הדגיש כי בתוך המסגדים שעל ההר לא יותקנו מצלמות.

בכיר במערכת המדינית אומר השבוע ל'בשבע' כי "אחרי כמה חודשים של שיחות עם הירדנים הושגה הסכמה שיותקנו כ‑50 מצלמות, שיתעדו את הרחבה של הר הבית ואת רחבת המסגדים". הוא מציין כי התמונות ישודרו בשידור ישיר לשני חדרי ניטור – אחד שיוקם בעבור הוואקף ואחד שיוקם בעבור הצד הישראלי. "בניגוד למה שטוענים הירדנים, התמונות לא יועברו ברשת האינטרנט ולא יופיעו בשום מקום – מלבד בשתי מערכות המעקב".

גורם מדיני אחר מבהיר כי בגלל שהירדנים סופגים ביקורת קשה מהעולם הערבי על התנהלותם בכל הקשור למתרחש בהר הבית, דרוש להם הישג. "הצבת המצלמות נתפסת בעולם הערבי כהישג לישראל, ולכן הירדנים צריכים להציג שהם מחפשים הפרות. הם יודעים היטב שאין כאלה".

במערכת המדינית סיפרו ל'בשבע' השבוע כי המצלמות עלולות לגרום בדיוק לתוצאה הפוכה שבה מתפרעים ערבים ברחבות יצולמו על ידי ישראל. כך יובהר מי מניע את הפרובוקציות בהר הבית, ומי נאלץ להגיב כדי למנוע סכנת חיים.

"לישראל יש עניין בהצבת מצלמות ברחבי הר הבית, זאת כדי להזים את הטענות שישראל משנה את הסטטוס-קוו. בנוסף, אנו מעוניינים להראות שהפרובוקציות אינן מגיעות מהצד הישראלי", הבהירו.

מדוע לא יוצבו מצלמות במסגדים?

במקביל לכך, המועצה האקדמית למדיניות לאומית (לשעבר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני) הגישה עתירה לבג"ץ בבקשה למתן צו ביניים וצו על תנאי נגד עבודות התקנת המצלמות בהר הבית. בעתירה נטען כי העבודות מנוגדות לחוק יסוד ירושלים, ומעבירות דה-פקטו את הריבונות בהר הבית לידיים ירדניות. העתירה הוגשה לאחר שנציגי המועצה פנו במכתב לראש הממשלה, לשר לביטחון הפנים ולשרת המשפטים ולטענתם קיבלו תשובה שאינה מספקת.

העותרים מבקשים מבג"ץ שיורה לנתניהו והשרים להסביר "מדוע לא יימנעו מלפעול ללא הסמכה כדין בכל הנוגע להתקנת מצלמות, תשתיות וחדר בקרה במתחם הר הבית וללא שהתקיימו התנאים הנדרשים לכך בחוק, לרבות הוצאת היתר בנייה מעיריית ירושלים וקבלת אישור ועדת השרים, ובלא להבטיח שליטה ישראלית במצלמות - לרבות מיקומן, תפעולן, גישה ישירה ובלתי אמצעית בכל זמן נתון לצילומים המופקים מהן, העברת הצילומים לאחרים וכיו"ב".

הגורמים המדיניים שעמם שוחחנו טוענים כי המצב שונה לגמרי וישראל תוכל לשלוט הן במצלמות, הן במיקום וכאמור גם בגישה לתמונות ולסרטים עצמם. כזכור, הסיכום על הצבת המצלמות הושג בפסגה שנערכה לפני חודשים אחדים בין ראש הממשלה נתניהו, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועבדאללה מלך ירדן.

עם זאת קיימת ביקורת על כך שלא יוצבו מצלמות במסגדים. כזכור, השר אורי אריאל אמר בנושא כי "אי התקנת מצלמות בתוך מסגד אל-אקצא פירושה חיסיון - שלא לומר חסינות - לאוגרי האבנים ומשליכיהן מתוך המסגד, ליורי החזיזים ולכל המסיתים".