שר הביטחון משה יעלון התייחס הערב (חמישי) לתקרית שאירעה היום (חמישי) בחברון, כשחייל צה''ל ירה במחבל מנוטרל ששכב על הכביש. בעקבות התקרית נעצר החייל ונפתחה חקירת מצ''ח.

"האירוע בו מתועד חייל צה"ל מגיע לשטח הפיגוע בחברון, יורה במחבל דקות לאחר שכבר נוטרל ושוכב על הקרקע, הוא חמור ביותר ומנוגד באופן מוחלט לערכי צה"ל ולמוסר הלחימה שלו. אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אבדן עשתונות שכזה ואבדן שליטה שכזה. האירוע הזה יטופל במלוא החומרה", הבהיר יעלון.

לדבריו, המאבק בטרור הפלסטיני הוא נחוש ונחרץ ואין כל כוונה להתפשר על ביטחונם של אזרחינו וחיילינו. "אנו נוקטים ביד ברזל כלפי המחבלים ושולחיהם, כפי שפעלו היום החיילים שהיו בשטח בזמן אמת וניטרלו את המחבלים בחברון. אך גם אז, אבוי לנו אם נפעל בניגוד לערכי המוסר והמצפון שלנו''.

"גם כאשר אנו נדרשים להכות באויבינו ולנצח אותם במלחמה או בכל קרב עימם, חובתנו המוסרית היא להקפיד קלה כחמורה. לשמור על צלם אנוש. לזכור את מגבלות הכוח גם אחרי שהאויב הוכה, ולמנוע מעצמנו התנהגות שאינה מוסרית''.

לדברי שר הביטחון, כוחם של חיילי צה''ל אינו נובע רק מיכולתם הצבאית, אלא קודם כל מעוצמתם המוסרית. ''זו חובתנו, לנצח ולהישאר בני אדם".

הסערה סביב החייל החלה לאחר שהוא תועד על ידי מתנדב מארגון השמאל הקיצוני "בצלם" יורה באחד המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה הבוקר בחברון גם לאחר שנוטרל וככל הנראה מת.

בסרטון נראה אחד משני המחבלים כשהוא שוכב על גבו במשך קרוב לשתי דקות. בשלב מסוים מתקרב אחד החיילים לעבר המחבל, דורך את נשקו ויורה בראשו.

דובר צה''ל תא''ל מוטי אלמוז עדכן אחר הצהריים כי "החייל עצור ונחקר כדי להבין מה קרה שם". לדברי אלמוז מדובר בתקרית חמורה מאוד. "זו לא תרבות צה"ל ותרבות העם היהודי ולא קשור למסגרת הצבאית".

תא"ל אלמוז הוסיף כי "כל המעורבים באירוע, כולל החיילים שהיו שם וכל מי שמעורב, כולם יתוחקרו. הרמטכ"ל שוחח עם אלוף פיקוד מרכז והורה לברר את האירוע עד תום, איך חייל החליט לפתוח באש לעבר מחבל ששוכב על הארץ. ההנחיה היא שאחרי שמחבל מנוטרל צריך לטפל בו. אלה ערכי צה"ל", הדגיש.