האיש שירה במחבל המחוסל

הירי אתמול של לוחם צה"ל בחברון בגופת המחבל העלה זכרונות אצל כמה לוחמים משנת 1988 - מבצע סיירת מטכ"ל בטוניס.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו באדר ב תשע"ו

משה יעלון
משה יעלון
צילום: פלאש 90

גל הגינויים ביממה האחרונה אל מול התנהלותו של לוחם צה"ל דקות לאחר פיגוע הדקירה בחברון החזירה כמה קצינים במילואים לשנת 1988 - עת חיסולו של רב המחבלים אבו ג'יאהד בטוניס.

מעט היסטוריה. לקראת סוף שנת 1987, קיבלה סיירת מטכ"ל את המשימה להיערך לחיסולו של אבו ג'יהאד. 

אבו ג'יהאד פיקד על הכוחות הצבאיים של אש"ף והיה המוח מאחורי פיגועים רבים, ביניהם הפיגוע במלון "סבוי" בתל אביב בשנת 1975 והפיגוע בכביש החוף בשנת 1978. שני הפיגועים האלה בוצעו על ידי מחבלים של תנועת הזרם המרכזי באש"ף, הפת"ח, אשר נחתו בחופי ישראל באמצעות סירות גומי.

את המשימה להתנקש בחייו של אבו ג'יהאד קיבלה סיירת מטכ"ל בעת שעל היחידה פיקד סא"ל משה (בוגי) יעלון, לימים הרמטכ"ל ושר הביטחון.

על פי פרסומים זרים, הלוחם שירה ראשון באבו ג'יהאד, היה בשנות ה-20 לחייו, לאחר מכן "חורר" המחבל בכדורים על ידי לוחמים אך האדם שכמה דקות אחרי כן התייצב בווילה ווידא את מותו של אבו ג'יהאד ביריה נוספת, היה מפקד הסיירת ומפקד המבצע יעלון. 

שניות אחרי נשמע ברשת הקשר קולו של מפקד האירוע, "המנהל ושלושת הפועלים שלו בדרכם לעולם שכולו טוב", הוא דיווח לחפ"ק שמאחור.

הבחור שוחח עם ערוץ 7 אישיות שביקשה להישאר בעילום שם ורק ביקשה להזכיר, "לפני שמתנפלים על הלוחם שנמצא בסיטואציה לא פשוטה וגוזרים את דינו יש לגלות מעט רגישות. יעלון ממהר לגנות כמו פוליטיקאים אחרים אך אם ישפטו את החייל למה שבעצמם לא ישפטו את בוגי?".

אותו גורם מוסיף "הסיפור הזה מחברון מעמיד אותו כשר הביטחון שמטיף מוסר באופן פומבי לחייל שירה במחבל באור מאוד שלילי צבוע ומלאכותי. שכן מה ההבדל בין שני האירועים למעט העובדה שאתמול ערבי צילם את האירוע והפיץ אותו?".