נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: פלאש 90

יושב ראש הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט התייחס לתקרית אתמול בחברון במהלכה לוחם ירה במחבל מחוסל.

"מישהו שמע את החייל? כל הנהגת המדינה מיהרה להתנפל על החייל שירה במחבל. חבר כנסת אחד הגדיל לומר שהמחבל היה ״כפות״. הייתם שם? הבנתם את החשיבה שלו? את השיקולים? אולי היה חשש שהוא ממולכד? שהוא יתפוצץ על החיילים והאזרחים? שאלתם את החייל לפני שחרצתם את דינו? לו המחבל אכן היה ממולכד, החייל היה נחשב גיבור לאומי; מישהו מכם במקומו יכול היה לדעת מה המצב באמת?", אמר בנט.

"איזה סיכוי יש למשפט הוגן לאחר שראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ״ל וכלי התקשורת כבר הוקיעו אותו? המתקפות על חייל שמגן על כל אחד מאיתנו, ועוד בטרם תחקיר, פוגעות בצבא, פוגעות במעמדה של ישראל ומזיקות לסיכול הפיגועים הבאים", אמר יושב ראש הבית היהודי. 

"תקשורת ופוליטיקאים לא יכולים להיות בית המשפט והתליין של חייל, ואני מצפה מהצבא שיעשה את התחקיר באופן מקצועי, ללא השפעה זרה. לצה״ל יש ערכי לחימה ומוסר לחימה ברורים.  כולנו גדלנו והתחנכנו עליהם, ועלינו לקיימם בפועל. אם (ורק אם) יתברר שהחייל לא עמד בהם, הוא יתן את הדין, אך על פי החלטת הרשויות המוסמכות לכך בלבד.  זהו זמן לאחריות ולא להתלהמות, למחשבה ולא לשליפה. לצערי מסתבר שאת קור הרוח והשליטה העצמית שאנחנו דורשים מחיילים בזירת פיגוע, איננו מקיימים בעצמנו".