"רבים מצאו את עצמם כואבים על לכתך"

ראש המנהל האזרחי, תת אלוף מוניר עמאר ז"ל, הובא למנוחות במעמד שר הביטחון, צמרת צה"ל ונכבדי העדה הדרוזית.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ז באדר ב תשע"ו

ההלוויה. היום
ההלוויה. היום
צילום עצמי

ראש המנהל האזרחי, תת אלוף מוניר עמאר ז"ל, הובא בצהריים (ראשון) למנוחות בבית העלמין בג'וליס, בטקס צבאי מלא.

בלווייה השתתפו שר הביטחון, רב-אלוף (מיל') משה (בוגי) יעלון, ראש המטה הכללי, רב אלוף גדי אייזנקוט, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, השייח מואפק טריף ובכירי העדה הדרוזית.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ספד לתא"ל עמאר ואמר, "דווקא בעת הזו נוכחותו של מוניר בחיינו הייתה כה חשובה. דמותו הצנועה, אך המשמעותית כל כך, אמורה לשמש לנו מצפן מוסרי וערכי ולהאיר עבור כולנו את הנתיב בו חובתנו לפסוע. נתיב של סובלנות וסבלנות איש כלפי רעהו. נתיב של הכרה באדם באשר הוא אדם, ללא הבדל דת, גזע או מין. נתיב של מלחמה חסרת פשרות באויבינו, אך גם מלחמה חסרת פשרות באלימות, בגזענות ובשנאת האחר רק משום שהוא אחר. של מאבק נחוש בהתלהמות, בשיסוי ובהשנאה. נתיב של איפוק, מתינות ודרך ארץ".

לדבריו, "זו הייתה דרכו של מוניר, והיא צוואה עבורנו. צוואה שחובה עלינו להפיץ לאורכה ולרוחבה של הארץ. מסע חייו של מוניר הוא בעצם מסע חיינו. מוניר היה, ועודנו, הישראלי היפה, ששורשיו ורגליו נטועים בארץ הזו. הישראלי היפה שבחר לשרת את מדינתו במקומות בהם לוקחים אחריות אל מול האתגרים המורכבים שמציבה בפנינו המציאות - לעיתים עד כדי חירוף הנפש".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, ספד אף הוא לתא"ל עמאר, "כשעמדנו לפני כחודשיים במגרש המסדרים בטקס החלפת הפיקוד, עמדת דום, משתוקק להתחיל את התפקיד ובנאומך אמרת: 'אתגרים רבים עוד לפנינו, יחד נעמוד במשימות, תוך גילוי אחריות, מקצועיות ומשמעת בכל פעולה'. מאז שוחחנו מידי יום, נפגשנו להערכות מצב, לפגישות עבודה, סיורי שטח ולא מעט פגישות אישיות כשהאחרונה רק לפני מספר ימים עד השעות הקטנות של הלילה".

"התחלת את התפקיד באינטנסיביות, חריצות מסירות ויסודיות, הגעת במשך חודשיים כל יום שישי להשלים וללמוד ולצמצם פערים עד שנאלצתי להורות לך לא להגיע לעבודה בימי שישי, כך גם בשישי האחרון", סיפר מרדכי.

לדבריו, "כבר 72 שעות והטלפון אינו חדל מלצלצל. רבים האנשים אשר מצאו עצמם כואבים ואבלים על לכתך, יחידות רבות בצבא, משרדי ממשלה, ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון, גורמים בינלאומיים ופלסטינים. משפחת עמאר, תאום פעולות הממשלה בשטחים וצה"ל תלווה אתכם, תחבק, תתמוך ותעמוד לצדכם. גורלנו נקשר".

ראש האופוזיציה יצחק הרצוג שהשתתף אף הוא בהלוויה אמר בדברי ההספד, "אני עומד כאן היום להספיד את תא"ל מוניר עמאר. איש מרשים. חייל ומפקד בכל נשמתו והוויתו, מלח הארץ שרבים רבים העריצו. איש שאהב את צה"ל ואהב את המדינה. מאז שקיפח את חייו בתאונה נוראית עולים שוב כל הזיכרונות שיש לפקודיו, מוקיריו וחבריו ממנו. כולם מספרים על אדם שקט. אדם שעושה ולא מדבר. איש משפחה אוהב שיודע גם לתת את כל כולו למשימת הביטחון הלאומי".