מאיים. אסאד
מאיים. אסאדפלאש 90

פרופ' מיכאל אפל, מומחה לסוריה ואיש החוג למזרח התיכון באוניברסיטת חיפה, מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 להצלחת צבאו של בשאר אסאד להחזיר לידיו את השליטה על העיר תדמור, וביטויי שביעות הרצון מהמהלך בזירה הבינלאומית.

פרופ' אפל נשאל אם כיבושה המחודש של תדמור מלמד על מגמה משמעותית, והוא מציין במענה כי "מצבו של אסאד השתפר בחודשים האחרונים, גם בגלל חולשת האופוזיציה שמולו, גם בגלל הסיוע הרוסי, הפצצות הרוסיות והמדריכים הצבאיים שאימנו יחידות בצבאו של אסאד וקידמו אותו בצורה משמעותית. אסאד החזיר לעצמו שליטה שטחים גם בצפון וגם בדרום".

עם זאת הוא מעיר כי הצלחותיו של אסאד אינן פותרות את הבעיה הכללית לגבי ההמשך. "אסאד מתעקש על כך שסוריה תהיה מאוחדת. בכך הוא במחלוקת עם הרוסים שסבורים שסוריה תהיה מבורזת יותר. הוא מפגין ביטחון עצמי ואכן לצבאו יש הישגים", אומר אפל ושב ומציין כי מול אסאד "האופוזיציה האיסלאמיסטית והחילונית מפגינות חולשה".

באשר להשלכות המהלכים האחרונים לעתידה של סוריה אומר אפל כי "שום דבר לא נחרץ בסוריה. זה מגרש משחקים של גורמים מבחוץ כמו רוסיה, סעודיה, תורכיה, ארה"ב ועוד. אנחנו לא יכולים לדעת את העתיד שם ואיך ייראה ההסדר שיוציא את המדינה משפיכות הדמים". עם זאת הוא מעריך כי "סביר להניח שזו תהיה סוריה מבוזרת יותר. יש עדיין בעיה של הכורדים ואזורים שמחוץ לשליטתו של אסאד".

בדבריו מתייחס פרופ' אפל גם למדיניות הישראלית שהקפידה לשמור על ניטראליות וקובע כי מדובר היה במדיניות נכונה שכן כל מעורבות הייתה מתפרשת כנשיאה באחריות למתרחש בסוריה. "נקטנו במדיניות נכונה של פרופיל נמוך וסיוע הומאניטארי".

בדברו מעיר פרופ' אפל כי "יש לזכור שמי שרכש כאן ניסיון קרבי לא קטן זה חיזבאללה. לוחמי חיזבאללה התאמנו. יתכן שנרגיש זאת בעתיד בגבול עם לבנון. מדובר בארגון שדואג לשיעים והיחסים איתו יכולים להתדרדר לעימות צבאי".

באשר למעורבות הרוסית ההולכת ונסוגה הוא מציין כי האינטרסים הרוסיים נותרו על אדמת סוריה ובהתאם גם הנוכחות שם. "הרושם הוא שרוסיה לא ויתרה על שאיפותיה האסטרטגיות בסוריה – השפעה על המשטר והבסיסים לחופי הים התיכון. לכן את הדברים הללו הרוסים שומרים ופוטין מתמרן. זו לא נסיגה רוסית. רוסיה רוצה להמשיך להיות גורם מרכזי אבל לא להסתבך כמו באפגניסטן".

ומה לגבי העתיקות והממצאים הארכיאולוגיים שנהרסו בידי אנשי דאע"ש וכעת חוזרים לידי המשטר הסורי? פרופ' אפל מספר כי "לפי הדיווחים שם נשארו יותר דברים מכפי שחשבו. חשבו שההרס יותר גדול. יש אמנם הרס נורא של אוצרות תרבות אבל אומרים שלא הספיקו להרוס הכול כמו האמפיתיאטרון המפורסם ששם הוציאו להורג אנשים ולכן נשמר. כעת בודקים מה נשאר ומה נהרס".