מי "קיפל" את צעירי הבית היהודי?

מטה הנוער בבית היהודי תכנן הפגנת תמיכה בחייל שחיסל מחבל אך ראשי המפלגה הורו לבטלה כדי לא להגביר את זעמם של רה"מ נתניהו ויעלון.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז באדר ב תשע"ו

מי "קיפל" את צעירי הבית היהודי?-ערוץ 7
חיילי גבעתי. ארכיון
צילום: Moshe Shai/FLASH90

מטה הנוער של מפלגת הבית היהודי תכנן מחר (שני) שורת הפגנות ברחבי הארץ, בהן ימחו על חריצת גורלו של החייל מחברון שחיסל מחבל מנוטרל ונעצר בעקבות המעשה.

לערוץ 7 נודע הערב כי בסביבתו של יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט חששו שהפגנות תמיכה בחייל ימשיכו את העימות שהתגלע בין בנט לראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ויעלון, ועל כן הוחלט לבטל את האירועים.

בבית היהודי לא מתחרטים על העמידה החד משמעית לימינו של החייל אך חוששים כאמור כי המשך העימות עם נתניהו ויעלון לא יועיל לשיתוף הפעולה ההכרחי בין מפלגות הקואליציה.

יאיר בוכניק, יו"ר מטה הנוער של הבית היהודי, שיגר מסר לפעילים וכתב ''אני מצטער ממש להודיע כי עקב אילוצים פוליטיים, פרסום רב שהגיע בצורה לא טובה לכמה מקומות והרצון להמשיך הלאה במפלגה, אנו נאלצים לבטל את האירועים מחר''.

העימות בין שר החינוך לראשי הליכוד קיבל פומבי בישיבת הממשלה הבוקר, כשבנט ביקש את רשות הדיבור ומתח ביקורת על ההתנהלות של גורמי הביטחון סביב חקירת החייל שחיבל מחבל מנוטרל. "אסור לחרוץ את דינו של החייל, צריך לגבות חיילים", אמר בנט לנתניהו - והוסיף ביקורת על שר הביטחון.

"למה לחרוץ דין לפני בדיקה? התבלבלתם בין טובים לרעים. אנחנו במלחמה נגד טרור פלסטיני רצחני. בחזית עומד החייל, ואנחנו עומדים למבחן. למה היה צריך לקפוץ כל כך מהר נגד החייל כבר ביום חמישי? התחקיר של אלוף פיקוד המרכז היה רק ביום שישי! ומה מובילים אותו אזוק? מה המסר לאלפי חיילים? כתב אישום 'רצח'? התבלבלתם בין הטובים לרעים!", תקף בנט.

''למה כל הנהגת המדינה מרקדת לפי חליל 'בצלם'? איננו יודעים מה חשב החייל. גיבוי זה במעשים, לא במילים. למה חורצים דין לפני בדיקה? אלוף פקמ"ז היה רק ביום שישי, וכבר ביום חמישי כולכם קפצתם!".

נתניהו שמע והשיב לו, "אל תעשה פוליטיקה מכל דבר". גם השרים אריה דרעי וגלעד ארדן ביקשו מבנט לחדול מדבריו וציינו כי נראה שהוא מנסה לעשות הון פוליטי על גבה של הממשלה. בלשכת נתניהו הכחישו כי נתניהו אמר לבנט את המילים: "אל תטיף לי מוסר".