פרקליטת המדינה ושופטת העליון לשעבר עדנה ארבל ערכה בשנת 2004 תיקון להנחיית הפרקליטות על אי-העמדה לדין של עדים החוזרים בהם מעדותם.

שינוי זה גרם ל"כאוס גדול" ולהתעללות רחבת היקף בגברים, וכתוצאה מכך התאבדו מאות גברים – כך טענה עו"ד מירית ענתבי בראיון בסוף השבוע.

ענתבי היתה מעורבת בהליך שינוי ההנחיה באופן שאמור לתקן את הנזק שגרמה ארבל – תהליך שהסתיים בפירסום נוסח חדש להנחיה בשבוע שעבר.

ההנחיה הישנה נוסחה במקור ע"י דורית בייניש כשהיתה פרקליטת מדינה, ואילו עדנה ארבל – שהחליפה את בייניש בתפקיד – ערכה בו שינויים. כתוצאה מכך, שימש הסעיף כהצדקה לאי-העמדה לדין של נשים שהגישו תלונות שקריות נגד גברים. הנזק נגרם בעיקר בתחום מאבקי הגירושין, לדברי ענתבי, שם הפכו עלילות של נשים על עבירות מין ואלימות כביכול של גברים לעניין נפוץ מאוד.

"היינו עדים לנתק קשה של ילדים מאבותיהם, למאסרי גברים ולאוזלת יד – לא ניתן היה לעשות שום דבר", היא הסבירה.

ענתבי אמרה שהנוסח החדש של ההנחיה שיצא תחת ידיהם של שרת המשפטים ופרקליט המדינה הוא מאוזן. מצד אחד הוא קובע שיש אינטרס ציבורי להעמיד לדין נשים שמעלילות עלילות שווא, אך כל מקרה ייבחן על פי הנסיבות שלו.

לדבריה, ההנחיה שאפשרה תלונות שווא לא היטיבה עם נשים, משום שגרמה להצפה של המערכת בתלונות שווא ובכך מנעה ממתלוננות דוברות אמת לקבל את היחס הראוי מרשויות החוק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו