זירת הפיגוע בחברון
זירת הפיגוע בחברון Photo by Wissam Hashlamon/Flash90

ועדת הבדיקה של מגן דוד אדום לבחינת התנהלות צוותי מד"א בפיגוע הטרור בחברון, בו ירה חייל צה''ל במחבל מנוטרל, הגישה היום (שני) את ממצאי מסקנותיה למנכ''ל הארגון אלי בין.

הוועדה שבראשה עמד סגן מנהל אגף המבצעים במד"א תמ"ג רונן בשארי, הגיעה לאחר בדיקה מעמיקה למסקנות הבאות:

  • בזירת האירוע לא נשלל חשש למטען חבלה או גורם מסכן אחר, זאת בין השאר בשל העובדה כי המחבל היה שרוע על הקרקע עם מעיל (ביום חמסין) ואף גורם ביטחוני בשטח לא הפיג חשש זה. במצב זה חל איסור על צוותי מד"א לטפל במפגע ולכן הצוותים שהוזעקו למקום פעלו כשורה ובהתאם לנהלים.
  • הוועדה ציינה כי מצופה מצוותים הרפואיים לנקוט פעולה אקטיבית ולבקש מכוחות הביטחון בזירה לוודא כי הנפגעים בטוחים לטיפול רפואי, על מנת שניתן יהיה לגשת ולהעניק טיפול רפואי.
  • הוועדה ממליצה לפנות לארגון ההצלה אליו משתייך החובש שהתבטא בצורה לא ראויה על מנת למצות את ההליכים נגדו.

במד"א מדגישים כי מסקנות הוועדה מצביעות על כך כי לא נפל פגם בפעילות צוותי מד"א בזירת האירוע.

בארגון מבהירים כי ימשיכו לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם כוחות הביטחון וכן לעבוד יחדיו לחידוד וריענון נהלי העבודה בשטח. ''צוותי מד"א מעניקים טיפול רפואי לכל אדם באשר וללא שום שיקול מלבד מצבו רפואי וחומרת פציעתו של הנפגע'', נמסר.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס מוקדם יותר היום לפרשת החייל היורה בחברון שמסעירה בין היתר את צה''ל. ''אני יודע שאם עברייה שמוסרת את בנה ומביאה אותו לכלל שירות בצבא, יכולה לסמוך על כל מי שנמצא פה בחדר, לטוב ולרע, שכשהוא בסדר הוא מקבל גיבוי וכשהוא לא בסדר הוא לא מקבל גיבוי", אמר יעלון לפורום מטכ''ל.

לדבריו, "חלק מהעניין זה לשים את הגבולות הערכיים, המוסריים, וכשמישהו חורג מזה באופן כל כך בולט כפי שזה עלה בתחקיר הראשוני בחברון - אז נכון להגיד את זה בצורה מאוד ברורה, כדי מיד לסמן את העניין. זה לא קשור להליך אחר שמתקיים, מעבר להליך הפיקודי שהוכרע כבר מיד לאחר התבררות הנתונים".

"לגבי האירוע, מתנהל הליך פלילי שמנוהל כעת במקום שהוא מנוהל, בלי שנתערב בו ובלי שנפריע לו. אבל לצערי, בתוך ההוויה הישראלית, הפוליטיקה נכנסת גם בניסיון להשפיע על הצבא. אחד האתגרים החשובים הוא לעמוד כצוק איתן ולנווט על פי מצפן ולא על פי שבשבת רוחות, לא לפי סקרים ולא לפי התלהמויות של גורמים כאלה ואחרים, ומהבחינה הזו אני נותן גיבוי מלא לרמטכ"ל שהותקף באופן אישי, ולכל אחד מכם", חתם יעלון.