דני דנון
דני דנוןצילום: Flash 90

שגריר ישראל באו"ם דני דנון גינה את תוכנית האו"ם להכין רשימת עסקים יהודיים מיו"ש, ואמר כי היא מזכירה את הצעדים שננקטו נגד יהודים באירופה במחצית הראשונה של המאה ה-20.

"זה בלתי נסבל", הדגיש דנון. "זה מזכיר לי ימים עברו באירופה שבהם אנשים ומוצרים סומנו. לא נאפשר זאת ואני מקווה שמדינות אירופה והמדינות האחרות יעמדו לצידנו".

בשיחה עם ערוץ 7 התייחס השגריר גם למחאות התוקפניות שנערכו מחוץ לכנס איפא"ק, כולל מספר פעילים אנטי-ישראליים שהתגודדו מולו באופן אישי ביום ראשון בערב.

דנון אמר שההפגנה לא ריגשה אותו במיוחד, ושהיא מתגמדת בהשוואה לעוינות שישראל סופגת מדי יום ביומו בתוך האו"ם. אם כבר, אמר, ההתנהגות המאיימת וגסת הרוח של המפגינים מוכיחה למשקיפים ניטרליים שתומכי הפלשתינים הם אלה שמלבים אלימות.

"נמשיך לומר לאנשים את האמת, ואני יודע שהעם האמריקאי יודע שאנחנו מראים את העובדות, ושם (המפגינים האנטי-ישראליים) מסיתים", הוסיף.

האו"ם עדיין מחוייב ל"אובססיה נגד ישראל", אמר דנון, אבל לדבריו, הוא חש בשינוי הדרגתי בגישה של הרבה מדינות. דנון מעיד כי שגרירים רבים מביעים תמיכה במדינת ישראל בשיחות פרטיות. "אנחנו צריכים לקחת את התמיכה הפרטית הזו ולהפוך אותה לפומבית", הסביר.

עוד ציין כי מנהיגים רבים "מבינים כעת שלפלשתינים לא באמת חשוב לנהל מו"מ – חשוב להם להביך את ישראל באו"ם".

לדבריו, השינוי הזה בולט במיוחד בקרב מדינות אפריקה – שמדינת ישראל עושה מאמץ מרוכז לבנות איתן יחסים טובים יותר – ואפילו בקרב כמה מדינות ערביות סוניות שחוששות מאיראן המתעצמת לפחות כפי שישראל חוששת ממנה.

יחד עם זאת דנון ציין כי התחממות היחסים עם בעלי הברית האפשריים האלה לא תקרה בן רגע. "זה תהליך", אמר. "זה לא יקרה ביום אחד".