משה גפני
משה גפניצילום: פלאש 90

ועדת הכספים נענתה בחיוב לבקשת החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, בנוגע להשוואת תנאי המימון ללינת שרים וסגני שרים לתנאים שקיימים בנושא עבור חברי הכנסת.

בדיון שקיימה הבוקר (ג') הוועדה אושר מימון מלא של לינת שרים וסגני שרים, במקרים בהם הם נאלצים לעבוד עד לשעות המאוחרות של הלילה ושמקום מגוריהם נמצא במרחק מעל 50 ק"מ ממשרדם.

בכך, הושוו תנאי השרים וסגניהם לאלו של חברי הכנסת וכן לתנאיהם של עובדי מדינה בתפקיד, שמקבלים החזר הוצאות לינה במידה שעבודתם מחייבת אותם להישאר בעבודה אל תוך שעות הלילה.

עד היום, שר המתגורר מעל 100 ק"מ ממשרדו מקבל מימון מלא עבור לינה ואילו שר המתגורר במרחק פחות מ-100 ק"מ זכאי ללינה אך מבצעים לו גילום מס במשכורתו. 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי בכוונתו לקיים דיון מקיף בנושא על-מנת להשוות את מכלול התנאים של כל השרים וסגני השרים החל מראש הממשלה.

''כך למשל רכבי שרד שהם כלי עבודה, האם שרים צריכים לשלם על זה מס? האם זה נקרא חלק מהשכר של השר? ראש הממשלה נוסע ברכב ממוגן כי כך זה מחויב ע"י הגורמים הרלוונטיים וכך שרים מסוימים ויו"ר הכנסת. האם לאור זאת הם חייבים לשלם על-כך מס?", שאל גפני.

הוא הדגיש כי ''הגיע הזמן לתת את הדעת להגדרה החוקית של הנושא הזה". גפני דרש לקבל את עמדתה של החשבת הכללית לקראת הדיון שיקיים בנושא. "כשראיתי שעלות הרכב של ראש הממשלה היא 12 אלף ש''ח והוא אמור לספוג את זה, הבנתי שיש בעיה בהתנהלות שלנו כמדינה מתוקנת. נקיים דיון יסודי בכל הסוגייה", אמר.