פרוייקט חדש. צ'סטוחובה
פרוייקט חדש. צ'סטוחובה צילום: Reytan - מתוך ויקיפדיה

ארגון "יהודים יוצאי צ'סטוחובה" ואוניברסיטת "יאן דלוגוש" המקומית השיקו פרוייקט בקרב בתי הספר בעיר, שמטרתו להנציח את זכרם של חסידי אומות העולם שהתגוררו בצ'סטוחובה.

במסגרת הפרוייקט החדש יתבקשו תלמידי בתי הספר התיכוניים בצ'סטוחובה לחפש בארכיונים, לאסוף חומר תיעודי ולערוך ראיונות עם חסידי אומות העולם שהתגוררו בעיר והצילו יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה או עם קרובי משפחתם שעדיין בחיים.

מלגו'רזטה מלצקה, האחראית על הפרוייקט מטעם האוניברסיטה בצ'סטוחובה, סיפרה בראיון לרדיו הפולני כי מדובר בפרוייקט חינוכי חשוב מאוד. "אנו רוצים לכבד את תושבי העיר אשר הצילו יהודים בתקופה טרגית של ההיסטוריה שלנו. זהו שיעור בהיסטוריה וברגישות לבעיות של בני אדם" אמרה מלצקה.

ד"ר יוליוש סטובסקי ממוזיאון צ'סטוחובה סיפר כי בעיר התגוררו 140 חסידי אומות עולם שהעניקו מחסה ליהודים בזמן השואה, כאשר חלק קטן מהם עדיין בחיים. במוזיאון "יד ושם" בירושלים ישנם עדויות של 72 יהודים שהתגוררו בצ'סטוחובה במהלך המלחמה וחייהם ניצלו בזכות שכניהם הפולנים שהסתירו אותם.

תוצאות המחקרים של תלמידי בתי הספר התיכוניים מצ'סטוחובה יפורסמו בספר מיוחד שייצא לקראת הועידה השנתית של יהודים יוצאי צ'סטוחובה המתקיימת בעיר מדי שנה בחודש ספטמבר ויוצג לנוכחים בכנס.

לפני מלחמת העולם השנייה היתה שליש מאוכלוסיית צ'סטוחובה יהודית. עם פלישת הגרמנים לפולין בשנת 1939 הם ריכזו את יהודי צ'סטוחובה בגטו ולאחר מכן גירשו 40 אלף מתוכם למחנה הריכוז טרבלינקה.  

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו