המבנה ההרוס
המבנה ההרוסצילום: דוברות כרמי צור

אסתי אוליעל, חברת ועד היישוב כרמי צור בגוש עציון, תוקפת את ההחלטה להרוס את בית הכנסת הזמני שהנציח את שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו באזור. בית הכנסת הוקם בגבעת שורק הסמוכה ליישוב.


"לפני כחודש וחצי, כשבאו פורעים ערבים ושרפו את ספרי הקודש במקום, כולם הזדעזעו, ראש הממשלה פתח את ישיבת הממשלה וגינה את פשע השנאה האנטישמי, ועכשיו אחרי שהבאנו לכאן מבנה שישמור על ספרי הקודש, באים והורסים", תיארה אוליאל את שאירע השבוע.

בשיחה עם ערוץ 7 שואלת אוליאל, "מה ראש הממשלה יגיד בפעם הבאה ששוב ישרפו ספרים? הרי הוא זה ששלח את הזרועות שלו להרוס את המבנה".

 

לטענתה מבנה בית הכנסת הוקם על קרקע חוקית, "זו גבעה שיש עליה אדמות סקר, אלה עתודות הקרקע של היישוב, מכאן רואים את מקום מציאתן של הגופות של שלושת הנערים. כאן הקמנו מקום של למידה ותפילה לזכרם. גרים כאן קרובי משפחה וחברים לכיתה של הנערים ומאז אנחנו יום יום מתפללים ולומדים".

 

 

היא מספרת שמאז ההרס הראשון בקיץ הקודם, הם הקימו במקום סככה שתגן על ספרי הקודש, "היו כאן סידורים וספרים והמשכנו את הלימוד ואת התפילות, עד שבאו הפורעים לפני כחודש וחצי ושרפו הכול.

"הקמנו מחדש את המבנה גם לזכרו של חבר היישוב אליאב גלמן שנרצח בצומת הגוש. זה לא מבנה מגורים אלא רק מבנה שיגן על הספרים, אז למה להרוס את המבנה עוד לפני שהרסו את בית המחבל שרצח את אליאב?''.

אוליאל מבטיחה כי תושבי כרמי צור ימשיכו ללמוד תורה ולהתפלל בגבעה. אחר הצהריים תיערך במקום קבלת שבת ותפילת ערבית, ''זה לא ייפסק לרגע".