הרב אליהו דורדק
הרב אליהו דורדקעמנואל מימון

פעם הכרתי בוגר תיכון שבא ללמוד בארץ לשנה. שנה וזהו. כי אחרי שנה צריך ללמוד תואר, ככה הסבירה לו אמא.

יום אחד ניגש אליו אברך והציע לו ללמוד משנה, ואפילו הסכים לבחון אותו פעם בשבוע. הצעיר החליט לקחת על עצמו את המשימה והתחיל ללמוד. זה לא היה קל, ממש לא. הוא נזקק למילון עברי-אנגלי וכתב ביאורי מילים על המשנה "קהתי" שלו. כל יום רק כמה משניות. לקראת סוף השנה הוא סיים את סדר מועד בהתרגשות גדולה, ואף זכה לקבל ברכה מהרב בני אייזנר זצ"ל.

ההצלחה הביאה סיפוק, והסיפוק רצון, והרצון עזר לו לשבור את השיניים על משנה, ועוד משנה, ועוד משנה. הוא החליט להישאר עוד שנה אחת בארץ. כן, גם לאמא שלו זה לא היה קל.

יום אחד הוא נכנס לבית כנסת בשכונת בית וגן. בסידור הגר"א שנקרה לידיו צדה עינו את העצה הבאה: "לימוד וחזרת משניות,, סגולה להתמדה ולהבנת הפשט. ילמד ח"י פרקים ביום ולחזור...". הוא החליט לקחת את העצה למטרה, ומרגע זה המשנה הייתה למרכז עולמו. אט אט הוא למד סדר אחרי סדר, כתב פירושים וסיכומים, לימד קבוצות תלמידים, ואחרי ארבע שנים הצליח להגיע ללימוד של ח"י פרקים ביום. ח"י פרקים ביום הם 525 פרקים בחודש, 4,192 משניות וכמעט 200,000 מילים. הוא הגיע ליעד שהציב לעצמו, אבל בעצם רק התחיל את המסע. הוא הרגיש שרק כעת הוא לומד באמת.

הבחור הזה הוא אני. בארץ נשארתי עוד שנים רבות (לאמא שלי זה עדיין לא קל, והיא גם דואגת להזכיר לי את זה מדי פעם. הסברתי לה שבכך מתקיימים דברי חז"ל 'בזכות המשניות הגלויות מתקבצות'). כיום אני מכיר כבר מאות רבות שלומדים ח"י פרקים בכל יום.

השבוע חגגנו יומא טבא לרבנן (שבת קיט, א) על סיום ש"ס במחזור ה‑12 של המשנה היומית. אדם שלומד משניות זוכה לכתר תורה על כך שהעפיל אל ראש ההר. משם נשקף נוף מרהיב ומבט כולל על התורה שבעל פה כולה (עיין מגילה כח). ומי לא אוהב נוף? כולנו אוהבים נוף, אבל לא קל לטפס אל ראש ההר. אז איך עושים את זה? פשוט מאוד: שתי משניות ביום. שתיים? זהו? כן, ממש כך. זה ממש כמה דקות ביום. זה לא קשה, רק דורש התמדה. סיפר לי פעם רופא שעלה מצרפת, שהוא למד שתי משניות בכל יום וכך הוא זכה לסיים סדר זרעים בעל פה בגיל 51.

אפשר כמובן גם יותר, למשל מרן הבית יוסף (כמסופר ב'מגיד מישרים') היה מסיים ש"ס משנה פעמיים בשבוע! העיקר למתחילים ולעסוקים לקחת כמות משניות שיצליחו לעמוד בה. אם ניאזר בסבלנות ונלמד שתי משניות ביום - הסיום יהיה לאחר כמעט שש שנים.

וככל שמתחילים ללמוד בגיל צעיר יותר, כך קל יותר. בקדומים, למשל, ישנם עשרות ילדים שלומדים עם אברך פרק משנה ביום ומסיימים את הש"ס בשנה וחצי. קיבלתי במייל תמונה של אב ובנו שחוגגים בפתח תקווה סיום ש"ס לכבוד הבר-מצווה. הרב חיים סבתו, ראש ישיבת ברכת משה, קורא בהתרגשות לכל ילדי ישראל לסיים ש"ס משנה לבר-מצווה. אחלה מתנה, אחלה בגרות אמיתית. אתם מוזמנים להרים את הכפפה.

עצות אישיות

אחד הדברים החשובים ביותר בלימוד משנה הוא שהקצב וצורת הלימוד הם אישיים. אתה צריך להכיר את עצמך, לבדוק כמה זמן יש לך ומהי צורת הלמידה שאתה אוהב. יש כאלה שרוצים הבנה מעמיקה, ויש כאלה שמעדיפים יותר בקיאות. אתה צריך להתחבר ללימוד.

חשוב גם להציב לעצמך מטרות, משום שזה נותן מוטיבציה וכוח להתמיד. לאחרונה הלכתי לסיום של אברך שלמד ש"ס משנה עם חזרות, כתיבת פירושים ועוד במשך חמש שנים. הוא היה חדור מטרה, וזה מה שהחזיק אותו.

הנה כמה עצות:

* "משנה סדורה" – יהיה ספרך תמיד, לגירסא רישום פירוש, ולהבנת ההקשר של המשנה.

* לעבור על המשנה כמה פעמים ברוגע, ולזהות מה לא ברור לך.

* לבחור פירוש אחד לעניין, ולרשום בספר שלך מה שחשוב לך לזכור.

* כדאי לקצר.

* תפסת מרובה לא תפסת! למד כמות משניות קטנה ביחס לזמן שזמין לך. שיהיה בכיף!

* חזרות הן לב הלימוד. לזכור ולהבין באמת. לא לוותר! כדאי להקדיש לחזרות זמן נפרד, ולחזור במעגלים הולכים וגדלים: פרק, חצי מסכת, מסכת וסדר. כל חודש.

חזר לעצמו

פעם ניגש אליי בחור אחד, וסיפר שהוא ממש מתוסכל. הוא באמת היה נראה עצוב, תלמיד ישיבה גבוהה שלא כל כך מצליח ללמוד. הצעתי לו ללמוד פרק ביום ולחזור מאה ואחת פעמים. לא האמנתי, אבל הוא עשה את זה. מאה ואחת פעמים! פגשתי אותו אחרי כמה חודשים, והוא נהפך לאדם אחר. הוא היה רגוע, מאושר, הכול הסתדר. כמובן, גם לימוד שאר מקצועות התורה התחזק – בזכות לימוד המשנה. יש למשנה כוח מיוחד, היא נותנת חיות ללימוד התורה כולה.

אז קדימה. תחליט מה המסלול שלך, אבל הכי חשוב – תאמין שגם אתה יכול!

לעצות והדרכה: www.mishnasdura.org.il, [email protected] לקבלת תוכן יומי חינם בוואטסאפ: 053-5620002, או במייל: [email protected]