"מי שאין לו כבוד לשורשים - אין לו כבוד לאדם"

נשיא המדינה ריבלין השתתף בכנס בית שערים "מאז ועד היום" שנערך לציון הכרזת מערות הקבורה כ"אתר מורשת עולמית" על ידי אונסק"ו.

ערוץ 7 , כ"א באדר ב תשע"ו

"מי שאין לו כבוד לשורשים - אין לו כבוד לאדם"-ערוץ 7
ראובן ריבלין
צילום: מארק ניימן / לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, השתתף היום (חמישי) בכנס בית שערים "מאז ועד היום" שנערך לציון הכרזת מערות הקבורה כ"אתר מורשת עולמית" על ידי אונסק"ו ולציון שמונים שנה לחשיפת מערות הקבורה.

באירוע השתתפו גם השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שר העלייה והקליטה זאב אלקין ומנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין.

"מעטים הם המקומות אשר קורותיהם שזורים באופן הדוק ועמוק כל כך עם קורותיו של העם היהודי" אמר הנשיא ריבלין. "החל מימי בית ראשון, דרך ימי חשמונאי ובית הורדוס, אנשי ישראל החיו והצמיחו את שדותיה של בית שערים. גם כאשר שב החורבן לפקוד את הארץ, האיר אורו של רבי יהודה הנשיא, עורך המשנה, מגדולי המנהיגים שידע העם היהודי''.

הוא סיפר כי ''כאן פעל רבי יהודה הנשיא ששמו בפי כל - רבי. כאן, ככל הנראה, הוא נקבר כשהכרעותיו מעצבות עד היום את אורח חייו של העם היהודי".

הנשיא ציין את החשיבות שראה בפיתוח בית שערים בהיותו יושב ראש הכנסת, אז פעל להשגת תקציב לשימור האתר, הרחבתו, ולחשיפת מערות המנורה. "ראיתי אז ואני רואה היום בבית שערים על כל מה שהיא מסמלת, בסיס איתן להתחדשות הלאומית של העם היהודי בארץ אבותיו.

צילום: מארק ניימן/ לע"מ

''הקמת המדינה, הציונות, תחייתה התרבותית של השפה ושל הריבונות הישראלית- כל אלו הם בעיניי ההמשך הטבעי של מה שהחל כאן בבית שערים. בלי שנדע היטב מאין באנו- אין לנו בסיס איתן כדי לדעת לאן אנו הולכים".

ריבלין הדגיש בדבריו כי "בימים אלה מתרחש שוד עתיקות והרס תרבויות במזרח התיכון לצד מעשי רצח ברברים. אני סבור שזה לא במקרה. יש קשר הדוק בין הרס עתיקות לרצח עם. מי שאין לו כבוד לשורשים, להיסטוריה, אין לו כבוד לאדם".

הנשיא המשיך ואמר "האבנים והחרסים הללו הם הפסיפס של זהותנו הדתית והתרבותית. האנשים שחיו פה לפני מאות ואלפי שנים הם השורשים שלנו. חרסי בית שערים, הכתובות ומערות הקבורה, אינם רק מושאי מחקר ארכאולוגיים, הם פיסת די.אן.אי. של היסטוריה חיה".