פסק פיצוי. השופט ספיבק
פסק פיצוי. השופט ספיבקצילום: אתר בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסק כי חברת השכרת הרכב "אלבר" תשלם פיצוי בסך 80 אלף ש"ח לעובד שפוטר באופן מפלה.

פסק הדין ניתן בתביעתו של איהאב נופל, צעיר בן 23 שהועסק כנהג בסניף השכרת הרכב של אלבר בנמל התעופה בן גוריון. הצעיר פוטר בפברואר 2014 לאחר הליך שימוע שבו נמסר לו שפיטוריו נובעים מהצורך בצמצום כוח אדם בעקבות "ירידה דרסטית עונתית" בהשכרות רכב, לאחר תקופת השיא שסביב חג המולד וסיום השנה האזרחית.

נופל מחה על פיטוריו, וטען שהם קשורים להיותו ערבי תושב העיר לוד, וכן לכך שלהבנתו חושדים בו שהוא סייע בדרך כזו או אחרת לגנבי רכב שבמשך תקופה של מספר חודשים גנבו מספר רכבים מהסניף.
חברת אלבר הכחישה מכל וכל קשר בין פיטוריו של מר נופל להיותו ערבי, או לעניין גניבות הרכבים, וחזרה על טענותיה בדבר הצורך בקיצוצים עקב ירידה דרסטית במכירות.

השופט דורי ספיבק ונציגי הציבור קבעו בפסק הדין כי הנטל להוכיח שהפיטורים אינם מפלים היה על חברת "אלבר", שכן לא הייתה מחלוקת שהתובע היה עובד טוב, אפילו מצטיין.

בפסק הדין נקבע שאלבר לא הביאה הוכחות שיכולה היתה להביא הן לעצם הצמצום בהשכרות הרכב והן לכך שנוצר בחברה צורך בצימצום כוח האדם. החברה גם לא סיפקה כל הסבר ממשי מדוע פוטר דווקא התובע, ולא אחד מ- 15 הנהגים האחרים שהועסקו בסניף.

לפיכך, חויבה אלבר לשלם לתובע פיצוי על הפרת הוראות חוק שיווין הזדמנויות בעבודה בסך 80,000 ש"ח, וכן הוצאות משפט בסך 16,000 ש"ח.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב ציין, "נוכח חומרת התופעה של הפליית ערבים בשוק העבודה הישראלי, מצד אחד, וחסמי הנגישות הגבוהים המובילים לכך שמספר התביעות המוגשות בנושא הינו זעום ביותר, נכון בעינינו לעודד ולתמרץ דווקא תביעות מסוג זה באמצעות פסיקת פיצוי גבוה מעט יותר מזה הנפסק במקרים אחרים של הפליה".